Lajme

Kryeministri i thotë të gjitha, Rama për Corriere: Brukseli nuk i ka mbajtur premtimet, ngërç i rrezikshëm

Pas Samitit të 27 vendeve anëtare të BE-së, që ishte jo i mbarë për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, pasi çelja e negociatave u bllokua sërish nga një veto e Bullgarisë, kryeministri Edi Rama ka folur për mediat ndërkombëtare.

Në një intervistë për CorrieredellaSera, Rama thotë se e djeshma ishte një ditë e keqe dhe nuk e ka fshehura aspak zhgënjimin nga pafuqia që tregon Bashkimi Europian në zgjidhjen e ngërçit.

Rama gjithashtu ka shprehur mbështetjen për nismën e Presidentit të Francës, Emmanuel Macron, i cili ka kërkuar që të ngrihet një bllok paralel me Bashkimin Evropian ku pritet të bëhen pjesë të gjitha vendet e Ballkanit që synojnë BE-në.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close