Lajme

Meta uron Kadarenë: Gëzuar ditëlindjen gjeniu ynë i madh i letrave!

Mëngjesin e sotëm Presidenti Ilir Meta ka uruar me rastin e 85-vjetorit, shkrimtarin e madh, Ismail Kadare. Meta e cilëson Kadaren si dritën në një nga periudhat më të errëta dhe vijon të mbetet një simbol i ndritur i vokacionit tonë europian. “Gëzuar ditëlindjen Ismail Kadare, gjeniu ynë i madh i letrave, shprehësi më i jashtëzakonshëm i fuqisë së mendimit, kulturës, vlerave dhe forcës krijuese të kombit shqiptare”,-shkruan Meta në rrjetet sociale.

Postimi i plotë: Gëzuar ditëlindjen Ismail Kadare, gjeniu ynë i madh i letrave, shprehësi më i jashtëzakonshëm i fuqisë së mendimit, kulturës, vlerave dhe forcës krijuese të kombit shqiptar, që si askush tjetër dite t’u japësh përmasa universale duke na bërë krenar të gjithëve.

Ishe për ne dritë në një nga periudhat më të errëta, siç vijon të mbetesh një simbol i ndritur i vokacionit tonë europian, për çka të jemi mirënjohës përjetë. Në këtë datë të shënuar për Ju, u bashkohem sot urimeve më të ngrohta të familjes së dashur Kadare dhe mbarë kombit shqiptar, për të pasur shëndet e jetë të gjatë dhe shumë suksese të reja në krijimtarinë Tuaj të shkëlqyer letrare!

Trego më shumë

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close