Lajme

Scholz: NATO nuk do të ndërhyjë me forcë ushtarake në luftën në Ukrainë

NATO nuk do të rrezikojë një përshkallëzim në luftën në Ukrainë duke ndërhyrë me forcë ushtarake, tha kancelari gjerman Olaf Scholz në konferencën e përbashkët për shtyp në Berlin me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s Jens Stoltenberg të enjten.

“Është detyra kryesore e aleancës të sigurojë sigurinë e të gjithë anëtarëve,” tha ai.

Gjermania po dërgon ndihmë financiare dhe humanitare, si dhe mallra ushtarake, në Ukrainë, por Berlini ka deklaruar vazhdimisht se nuk do të dërgojë avionë luftarakë për të ndihmuar forcat ukrainase në mbrojtjen e tyre kundër pushtimit rus.

“Fati i njerëzve në Ukrainë na prek thellë”, tha Scholz pas një fjalimi të presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky në parlamentin gjerman.

“Putini sjell vuajtje të tmerrshme dhe vdekje për njerëzit në Ukrainë… Ne jemi me Ukrainën”.

Scholz shtoi se Putini mban përgjegjësinë e vetme për vdekjen e të rinjve rusë në ushtri.

“Ne jemi gjithashtu të prekur nga ata shumë të rinj rusë të udhëhequr nga lidershipi i tyre që kundërshtojnë një luftë të pakuptimtë,” tha ai.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close