Categories Teknologji

Microsoft i jep lamtumirën Internet Explorer-it

Kanë mbetur pak më pak se tre muaj për Internet Explorer, shfletuesin e njohur të Microsoft.

Nga 15 qershori, softueri i shfletimit të internetit do të eliminohet tërësisht dhe do të zëvendësohet nga Edge, pasardhësi i prezantuar saktësisht dy vjet më parë.

Gjiganti Redmond ka publikuar një artikull të ri në të cilin kujton kohën e vendosur tashmë për Explorer, një program që, për kompaninë, nuk është më në hap me kohën, i pasigurt dhe i paaftë për të mbështetur shumë nga faqet e krijuara me teknologji moderne.

Sipas të dhënave më të fundit nga Stat Counter, i cili gjithashtu analizon tregun e shfletuesve të internetit, Internet Explorer përdoret nga 0,47% e të gjithë përdoruesve ndërsa në kulmin e kundërt është Chrome i Google, i zgjedhur nga 62,78% e shfletuesve.

Deri më sot, shfletuesi i ri nga Redmond është pak mbi pragun 4,6% të përdorimit global, ndërsa, në kulmin e tij, Internet Explorer kishte arritur mbi 90%, në vitet kur konkurrenca mungonte pothuajse plotësisht.

Versioni i parë u prezantua në 1995 ndërsa i fundit nuk është përditësuar që nga viti 2013.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Teknologji

Apple braktis planin e prodhimit të makinave elektrike

Apple ka anuluar planet për ndërtimin e makinave elektrike, rreth një dekadë pas spekulimeve që…

LEXO ME SHUME
Categories Teknologji

Harrojini ‘screenshot’, WhatsApp merr masa të tjera privatësie, ja çfarë duhet të dini

WhatsApp ka marrë një tjetër masë për privatësinë. Së shpejti do të jetë e pamundur…

LEXO ME SHUME
Categories Teknologji

Kodi sekret, çfarë kuptimi ka nëse merrni mesazhin “14643” në WhatsApp

Numri 14643 është shpërndarë prej disa kohësh në TikTok dhe WhatsApp. Ai u dërgohet miqve,…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme Teknologji

Rama: Brenda 2 vitesh do përdorim inteligjencën artificiale

“Reformë në administratë, digjitalizim të shërbimeve” Revolucioni i teknologjisë në transformimin e shteteve ka qenë…

LEXO ME SHUME
Categories Teknologji

Pas Samsung, Apple vjen së shpejti me iPhone-in e parë që paloset

Thashethemet për një iPhone të palosshëm kanë qarkulluar prej kohësh, por duket se shumë shpejt…

LEXO ME SHUME