Categories Lajme

Mjekët pro dhe kundër projektligjit të ri për nënat surrogato, ja çfarë propozojnë

Projektligji i ri mbi shëndetin riprodhues, i cili ligjëron nënat surrogate në Shqipëri, po kundërshtohet jo vetëm nga opozita, por edhe nga një grup gjinekologësh.

Ata e konsiderojnë një projektligj klientelist, sikundër ka të tjerë thonë që ka ardhur kohë për një ligj të ri, i cili rregullon marrëdhëniet e prindërve dhe dhënien mundësi të nënave që nuk mund të lindin e të kenë fëmijë.

“Do të jetë për ato gra që kanë hequr mitrën për arsye mjekësor”, tha mjeku gjinekolog, Blerti Cami.

Duke folur si mjek, Dr. Ilir Alimehmeti shprehet skeptik, pasi sipas tij ligjet nuk zbatohen dhe do të përdoret në mënyrë abuzive.

“Dje është kundërshtuar nga Europarlamenti, pasi është shfrytëzues”, thotë ai.

Këtë projektligj, jashtë kamerave e kundërshton edhe një grup mjekësh gjinekologë pasi thonë se është hartuar keq dhe për qëllime klienteliste, ndërkohë që do t’i dërgojnë Ministrisë së Shëndetësisë një draft me propozimet e tyre.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Korçë/ Abuzonin s*ksualisht me 16-vjeçaren dhe e shfrytëzonin për prostitucion, arrestohen dy persona

Policia e Maliqit ka arrestuar dy persona të cilët dyshohen se kanë abuzuar seksualisht me…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Qeveria miraton listën e re të barnave të rimbursueshme, ministrja e Shëndetësisë: Shtohen 50 medikamente

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Albana Koçiu deklaroi  se në mbledhjen e sotme të…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

I vuri flakën tokës, por u dogj edhe vetë, humb jetën 75-vjeçari

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Mat ku një 75-vjeçar është djegur pasi i vuri flakën…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Kishin mbetur të bllokuar në një fshat në Përmet, Policia ndihmon 5 turistët francez, një prej tyre i dëmtuar në këmbë

5 turistë nga Franca janë ndihmuar nga Policia e Përmetit pasi kishin mbetur të bllokuar…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Akuzohen se kërkonin para nga biznesmenët duke u hequr si zyrtarë vendorë, arrestohen 2 persona/ Si funksiononte skema përmes “Signal”

Dy persona u arrestuan dhe një i tretë u shpall në kërkim, ndërsa akuzohen se…

LEXO ME SHUME