Categories Lajme

Ndërron jetë në gjumë ylli i “Insomnia”

Maxi Jazz, këngëtari i “Faithless”, ka vdekur në moshën 65-vjeçare. Muzikanti dhe DJ, emri i vërtetë i të cilit ishte Maxwell Fraser, ishte një anëtar kryesor i grupit, i cili është më i njohur për klasiken e tij të klubit “Insomnia”. Ai vdiq në gjumë në shtëpinë e tij në jug të Londrës të premten mbrëma.

Grupi Reggae UB40, i cili bëri turne me Jazz në 2017, i bëri homazhe këngëtarit duke iu referuar këngës Insomnia.

“Faithless” u krijua në 1995 dhe ishin pionierë të muzikës së kërcimit në stadium. Ata u nominuan për aktin më të mirë të vallëzimit në Mbretërinë e Bashkuar në Brit Awards në 1999 dhe 2002.

Grupi u nda në vitin 2011, por u kthye për të nxjerrë një album të ri në studio pothuajse një dekadë më vonë, gjatë pandemisë së Covid-19. Megjithatë, atyre nuk iu bashkua Jazz, i cili kishte krijuar një grup tjetër, Maxi Jazz and the E-Type Boys.

Jazz ishte një tifoz i madh i Crystal Palace FC, duke u bërë drejtor i asociuar i klubit të futbollit në 2012. Klubi i ligës së parë tha se “muzikanti legjendar” ishte i rregullt në Selhurst Park dhe ekipi do të dalë në “Boxing Day” në nderim të këngëtarit të ndjerë.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Djali i madh thuri planin! Vrasja dhe groposja e Pëllumb Metës nga tre fëmijët, zbulohet motivi i krimit. Hyseni i premtoi Hygertës se nëse merrte autorësinë…

21:59 – 03.03.24gsh Hetuesit në Durrës po kalojnë në sitë të imët të gjithë elementët…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Përgatituni për një javë me shi dhe borë, ja si do të jetë moti për 5 ditët e ardhshme

Vendi ynë gjatë kësaj jave do të dominohet nga kushte atmosferike të paqëndrueshme. Ditën e…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Aksident në Lushnjë, makina përplas një endacak dhe largohet me shpejtësi nga vendngjarja

Një aksident ka ndodhur mbrëmjen e sotme në në aksin rrugor Tre urat – Garbjan,…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Plagosen me armë zjarri dy të rinj shqiptarë në Itali

Dy të rinj shqiptarë, të dy 26 vjeç, janë plagosur me armë zjarri në Itali,…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Shpërthimi në biznesin e deputetit socialist të Lushnjes, ish-drejtoresha e Tatimeve: Ky është krim shtetëror

Para dy ditësh në Lushnjë ndodhi një shpërthim, ku humbën jetën babë e bir dhe…

LEXO ME SHUME