Categories Lajme

Nga sot rinis aktiviteti i transportit ajror dhe ai detar, çfarë duhet të keni parasysh

Rinis sot aktiviteti i transportit ajror dhe detar.  Dje ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë njoftoi dhe rifillimin e transporti detar po në të njëjtën datë.

Si behet rezervimi per lundrimet-  Rezervimi i lundrimeve për dhe nga portet e Shqipërisë do të jetë përgjegjësi e shoqërive të transportit ndërkombëtar. Gjithashtu ato duhet të bëjnë dhe informimin e pasagjerëve mbi rregulla të kufizimit në porte si dhe masat shëndetësore në destinacionin ku do të mbërrijnë.

I gjithë ky proces ka në fokus garantimin e sigurisë së shëndetit të pasagjerëve, duke përmbushur të gjitha protokollet e sigurisë të miratuara nga Ministria e Shëndetësisë, bazuar në udhëzimet e organizmave ndërkombëtare.

Për monitorimin e zbatimit të të gjitha masave si dhe planin e zbatimit të parashikuara në Protokollin e Operimit të Transportit Detar do të merret Drejtoria e Përgjithshme Detare.

Gjithashtu në bashkëpunim me Ministrinë e Infrastrukturës dhe Energjisë do të punojnë për të garantuar lundrime të sigurta pa cënuar shëndetin e pasagjerëve.

Fluturimet- Duke nisur nga sot skedulat e miratuara për Sezonin e Verës 2020, do të jenë aktive dhe duke filluar po nga kjo e hënë shoqëritë ajrore që synojnë të operojnë për dhe nga Aeroporti Ndërkombëtar i Tiranës do të marrin masat e nevojshme për rifillimin e operimeve.

Kujdes: -Përpara rezervimit të një fluturimi, Shoqëritë Ajrore duhet të informojnë pasagjerët dhe pasagjerët duhet të njihen me:
– kufizimet e mundshme për nisjet nga Shqipëria, të cilat janë në fuqi në aeroportin e destinacionit të synuar;
– kushtet dhe dokumentacionin e kërkuar nga shteti i destinacionit, për udhëtarët që mbërrijnë pas nisjes nga Shqipëria;
– kërkesat që përcaktohen në Protokollin e Operimit të Transportit Ajror në vendin tonë, si dhe për rregullat e kujdesit dhe sigurisë së shëndetit në aeroportin e destinacionit.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Video/Ja momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit

Publikohet video nga momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit. Siç shihet…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Nëna dhe babai kërkojnë djalin e humbur prej 4 muajsh, i riu i surprizon live: Jam mirë

Mes lotësh dy prindër nga Elbasani, Bujar dhe Fiqerete Çepa mbërritën pasditen e kësaj të…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

FOTO-EMRAT/ Identifikohen 4 autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesi

Policia e Tiranës ka identifikuar katër autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesin, mëngjesin e kësaj…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”Vihet në pranga një 27-vjeçar, të cilit iu gjet në automjet, një sasi lënde narkotike e ndarë në rreth 530 doza

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”, goditet një rast i shitjes së lëndëve narkotike,…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2 shtetas

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2…

LEXO ME SHUME