Categories Lajme

Ngjarja e Bularatit, 250 shqiptarë të kthyer në Kakavijë për 5 ditë

250 shtetas shqiptarë janë kthyer në 5 ditët e fundit në pikën e kalimit kufitar të Kakavijës. Shkaqet për kthimin e tyre kanë qenë në shumicën e rasteve mungesa e parave të garancisë që duhen për hyrjen në shtetin fqinj.

kjo situatë e kthimit masiv të shqiptarëve në Kakavijë vjen në një kohë tensionesh mes dy vendeve pas ngjarjes së Bularatit ku u vra Kostandinos Katsifas gjatë një shkëmbimi zjarri me policianë shqiptare.

Mesa duket të parët që po paguajnë kostot për ngjarjen e Bularatit janë shqiptarët që duan të udhëtojnë drejt Greqisë.

Ata edhe kur dispononin garanci nga pala pritëse iu kërkonin më shumë të ardhura financiare. Vetë të kthyerit kanë thënë për gazetaren e  ‘Fax News’ Ervina Shehaj se besojnë se kjo situatë lidhet me ngjarjen e fundit në Bularat.

Ditën e sotme ishte zv. Ministri i jashtëm grek ai që paralajmëroi se edhe negociatat mes dy vendeve do të varen nga hetimet për ngjarjen e Bularatit./faxnews

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Izoloi gruan në banesë me kamera sigurie, Gjykata e Apelit merr vendimin për 34-vjeçarin

Gjykata e Apelit të Tiranës ka refuzuar kërkesën për liri të 34-vjeçarit Asqeri M. i…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Gjendet pa jetë në shtëpi 54 vjeçari në Lezhë

Një burrë 54 vjeç u gjet pa jetë sot në shtëpinë e tij. Ngjarja ndodhi…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Atë që ka për detyrë ta bëjë shteti, banorët e Vranishtit e bëjnë me lekët e tyre

Ndërsa të gjithë fshatrat vuajnë shpopullimin dhe i janë dorëzuar këtij fati, krejt e kundërta…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Sëmundjet tumorale po shtohen me shpejtësi, mjekët thirrje për rivendosjen e ligjit antiduhan

Sëmundjet tumorale po prekin gjithnjë e më shumë njerëz dhe për fat të keq dhe…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Ekzekutori ishte djali! Policia e Durrësit zbardh vrasjen e 50-vjeçarit: E gjithë familja e përfshirë…

Policia e Durrësit zbardh vrasjen e 50-vjeçarit Pëllumb Meta. Duket se ekzekutori i babait nuk…

LEXO ME SHUME