Categories Lajme

“Omicron” 3-fishon të infektuarit aktiv në dy javë në Shqipëri

“Omicron”  ka trefishuar të infektuarit aktiv në Shqipëri në dy javë. Nga rreth 6400 të prekur që rezultonin në vend sipas autoriteteve shëndetësore më 1 janar numri i tyre i ka kaluar  20 mijë e 400 të infektuar.

Asnjë  Qark nuk i ka shpëtuar përhapjes variantit të ri të Covid, por Tirana vijon të qëndrojë në krye.  Gjysma e personave  pozitiv ndodhen në kryeqytet.  Durrësi, Fieri, Elbasani, Shkodra dhe Vlora janë gjithashtu qytete me numër të lartë të prekurish.

“Omicron” ka shtuar të infektuarit edhe në Qarqe në të cilat  kur në qarkullim ishte vetëm “Delta”  numri i tyre nuk i kalonte dy shifra, si Dibra me 271 të prekur dhe Kukësi me 180.
Në 15 ditët e para të janarit rritje kanë pësuar dhe të shtruarit në spitale.  Megjithkëtë  jo në të njëjtën tendencë me të infektuarit nga Sars CoV 2.

Mjekët në “Infektiv” dhe Covid 3 aktualisht po mbajnë në mbikqyrje 51 pacientë më shumë se në fillim të muajit dhe afro dyfishin  e atyre që ishin në gjendje të rëndë në nisje të vitit të ri.

Tirana kryeson dhe për numrin e të shtruarve në spital, me 32 pacientë.   Por në raport me të infektuarit aktiv të sëmurët që kanë nevojë për trajtim të specializuar përbëjnë vetëm  0.32 %.    Ndërsa Kukësi , bashkia e parafundit  për numrin e të prekurve, 2.7% të personave aktiv I ka në  spital.

Ndërkohë  dy  javët e para të janarit  prej Covid 19 kanë humbur jetën 47  persona.

Pavarësisht kësaj për të parë ecurinë e pandemisë në vend, si sa I përket rasteve të reja ashtu dhe të shtruarve në spitale, mjekët kanë paralajmëruar se duhet pritur fundi i janarit

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Video/Ja momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit

Publikohet video nga momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit. Siç shihet…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Nëna dhe babai kërkojnë djalin e humbur prej 4 muajsh, i riu i surprizon live: Jam mirë

Mes lotësh dy prindër nga Elbasani, Bujar dhe Fiqerete Çepa mbërritën pasditen e kësaj të…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

FOTO-EMRAT/ Identifikohen 4 autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesi

Policia e Tiranës ka identifikuar katër autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesin, mëngjesin e kësaj…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”Vihet në pranga një 27-vjeçar, të cilit iu gjet në automjet, një sasi lënde narkotike e ndarë në rreth 530 doza

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”, goditet një rast i shitjes së lëndëve narkotike,…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2 shtetas

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2…

LEXO ME SHUME