Categories Lajme

Parashikimi i motit, si do të luhaten temperaturat gjatë ditës

Sipas MeteoAlb: Do te vijë nën mbizotërimin e masave ajrore të ftohta nga verilindja e Evropës i gjithë territori shqiptar duke kushtëzuar mot të qëndrueshëm ku kthjellimet do të jenë dominante në bregdet dhe zonat e ulëta por me vranësira të shpeshta paraqitet moti në zonat malore përgjatë shtrirjes lindore.

Orët e pasdites do të jenë në ndikimin e kthjellimeve dhe vranësirave të shpeshta në të gjithë territorin por pa reshje. Lagështira e lartë në ajër në shumë zona të vendit do të bëjë që i ftohti të ndjehet edhe më shumë. Edhe gjatë natës mbetemi nën ndikimin e motit te kthjellët por të ftohtë.

Temperaturat e ajrit do të ulen në mëngjes dhe mesditë duke luhatur vlerat ditore nga -7°C deri në 12°C. Era do të fryjë mesatarisht me shpejtësi 30 km/h nga drejtimi permanent verilindor duke krijuar ne brigjet detare dallgëzim mbi 2 ballë.

Republika e Kosovës paraqiten me vranësira dhe reshje të pakta e të izoluara dëbore deri në orët e mesditës në pjesën më të madhe të territorit. Por gjatë orëve të pasdites dhe mbrëmjes parashikohet që vranësirat dhe reshjet të largohen gradualisht duke ja lënë vendin intervaleve të shkurta me kthjellime. Temperaturat e ajrit do të ulen ndjeshëm duke regjistruar vlerën më të ulët në Mitrovicë -8°C.

Për sa i përket, republikës së MV orët e paradites dominohen nga vranësira të dendura dhe lagështirë të lartë por mesdita dhe pasditja sjellin përmirësim të dukshëm të kushteve atmosferike duke larguar vranësirat dhe për pasojë e gjithë republika e MV do të karakterizohet nga moti i kthjellët por i ftohtë. Temperaturat e ajrit do të pësojnë rënie drastike KU më të ulëta temperaturat do të shënohen në Dibrën e madhe dhe në Tetovë – 6°C.

Ishujt Britanikë, gadishulli Iberik si edhe gadishulli i Ballkanit paraqiten nën dominimin e motit të kthjellet dhe të ftohtë Ku temperatura më të ulëta do të shënohen në gadishullin e Ballkanit ndërsa si pasoje e zhvillimit të një cikloni të fuqishëm në brigjet veri – verilindore me ndikim deri në qendër të Evropës do të diktojë mot të paqëndrueshëm në këto rajone ku reshjet e shiut dhe dëborës do të jenë dominante. Më problematike situata paraqitet në Skandinavi dhe Evropën Lindore pasi reshjet e dëborës do të jenë të konsiderueshme.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Në kërkim për prodhim e shitje drogë, arrestohet në Dibër 39-vjeçarja

Policia e Dibrës ka arrestuar një 39-vjeçare me qëllim ekstradimi drejt Italisë. Ajo akuzohet ishte…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Shpejtësia dhe lagështia në rrugë shkakton aksidentin, makina përplaset me furgonin në Pogradec

Një aksident ka ndodhur në aksin nacional Pogradec-Qafë Thanë në afërsi të Gurit të Kuq.…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Në kërkim për prodhim e shitje drogë, arrestohet në Dibër 39-vjeçarja për t’u ekstraduar në Itali

Policia e Dibrës ka arrestuar një 39-vjeçare me qëllim ekstradimi drejt Italisë. Ajo akuzohet ishte…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Emri/ Përplasen kamionat, vdes në aksident i riu shqiptar në Itali!

25-vjeçari shqiptar, Haris Shala ka humbur jetën në Itali si pasojë e një aksidenti rrugor…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

E dhimbshme, vdes në moshën 27-vjeçare Antigona Emini-Jashari nga Gjilani

Ka ndërruar jetë në moshën 27 vjeçare, e reja nga Gjilani, e cila thuhet se…

LEXO ME SHUME