Categories Lajme

Parlamenti italian krijon grupimin parlamentar të miqësisë Itali-Shqipëri

Në Dhomën e Deputetëve të Parlamentit Italian u mbajt të hënën seanca e inaugurimit të seksionit dypalësh të miqësisë Itali-Shqipëri, që funksionon në kuadër të Unionit Ndërparlamentar.

Mbledhja u drejtua nga Arnaldo Lomuti, i emëruar kryetar i Seksionit për këtë Legjislaturë, në emër të Grupit Italian të Unionit Ndërparlamentar.

“Objektivi ia seksionit dypalësh Itali-Shqipëri është të zhvillojë aktivitete të “diplomacisë parlamentare”, domethënë të forcojë marrëdhëniet ndërmjet institucioneve përkatëse parlamentare, të promovojë iniciativa të dobishme për një bashkëpunim sa më efektiv dhe të frytshëm midis dy vendeve mike, të lidhura nga raporte ekonomike, shoqërore, kulturore dhe politike intensive,” njofton zyra e shtypit e Lomutit.

Seksioni Itali-Shqipëri përfshin mbi 20 deputetë që përfaqësojnë të gjitha forcat politike italiane dhe, sipas Lomutit, -“është një mjet themelor për ndërtimin dhe forcimin e urave midis dy popujve, nxitjen e miqësisë dhe lehtësimin e bashkëpunimit”.

Sipas tij, Shqipëria është një vend historikisht i lidhur me Italinë, duke iu referuar bashkëjetesës së komunitetit arbëresh të përhapur në të gjithë Italinë, i cili për shekuj ka ruajtur dhe ushqyer kulturën, kujtesën historike, traditat dhe rrënjët gjuhësore të Shqipërisë.

“Prandaj, puna e seksionit dypalësh Itali-Shqipëri do të shkojë në drejtim të zgjerimit dhe zhvillimit të mëtejshëm të marrëdhënieve dhe programeve të bashkëpunimit,” citon më tej Lomuti pas marrjes së drejtimit të tij.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Video/Ja momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit

Publikohet video nga momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit. Siç shihet…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Nëna dhe babai kërkojnë djalin e humbur prej 4 muajsh, i riu i surprizon live: Jam mirë

Mes lotësh dy prindër nga Elbasani, Bujar dhe Fiqerete Çepa mbërritën pasditen e kësaj të…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

FOTO-EMRAT/ Identifikohen 4 autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesi

Policia e Tiranës ka identifikuar katër autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesin, mëngjesin e kësaj…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”Vihet në pranga një 27-vjeçar, të cilit iu gjet në automjet, një sasi lënde narkotike e ndarë në rreth 530 doza

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”, goditet një rast i shitjes së lëndëve narkotike,…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2 shtetas

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2…

LEXO ME SHUME