Categories Lajme

Policia në SKY e Enchro Chat, Eksperti i Kriminalistikës: S’janë vetëm efektivët të përfshirë!

Eksperti i Kriminalistikës, Ervin Karamuço në emisionin “Real Story” në ABC foli për aplikacionin SKYEcc dhe hetimet që kanë nxjerrë përfshirjen e efektivë të policisë në lidhjet e tyre me krimin.

Gjatë intervistës në studio, Karamuço tha se ishte diçka e paralajmëruar, por hetimi nuk duhet të mbetet vetëm tek policia, pasi sipas tij duhet të zgjerohet edhe në fusha të tjera.

“Është paralajmëruar me kohë sepse mbi 10% e përdoruesve të SKYECC ishin shqiptarë. Shqipëria do të merrte vëmendjen më të madhe. Lajmet tani është fokusuar tek polica, por është edhe gjyqësori, administrata tatimore, ka qenë mafia e oksigjenit në atë kohë, në pandemi.

Ata që kanë pasur vendimmarrje duhet të jenë në trysninë më të madhe. Pra ose duhet të largohen ose duhet t’i nënshtrohen hetimet. Jemi i pari vend që jemi të prekur nga ato aplikacione, asnjë vend i rajonit nuk e kemi parë. Ne e kemi nisur nga poshtë. Pra kjo duhet të merret seriozisht. E mira është që përveç pjesës që ne do të hetojmë si SPAK, Ministria e Brendshme ka detyrimi të shohë se çfarë veprimtarie tjetër ka pasur”, tha ai.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

E rëndë/ “Nuk ndihem mirë”, shqiptari ndërron jetë në farmaci

“Nuk ndihem mirë”. Fill pasi tha shqetësimin e tij, kolegu e çoi drejt farmacisë më…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Nga pritja te konferenca Rama-Zelensky, detaje nga Samiti për Ukrainën, që mbahet të mërkurën

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky pritet të mbërrijë mbrëmjen e sotme në Shqipëri, në kuadër…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Samiti për Ukrainën dhe Ballkanin Perëndimor, “blindohet” Tirana, bllokohen disa akse rrugore (Njoftimi)

Në datat 28 dhe 29 shkurt, në Tiranë, do të zhvillohet Samiti për Ukrainën dhe…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

EMRI/ Vritet shqiptari në Malin e Zi, pjesë e grupit kriminal, arrestohet autori i dyshuar

Një shtetas shqiptar, ish-pjesëtar i klanit Skaljar, Edmond Mustafa është vrarë mëngjesin e sotëm (27…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Omnitele konfirmon: One Albania ka rrjetin më cilësor në vend

Rrjeti i One Albania merr pikët maksimale për thirrjet zanore, data dhe përdorimin e aplikacioneve.…

LEXO ME SHUME