Categories Lajme

“Qelitë janë plot!”/ Lirohen nga burgu i Drenovës dhjetëra të burgosur: Jam i dënuar për drogë…

Në burgun e Drenovës, 55 persona kanë lenë sot qelitë dhe 73 të tjerë do të përfitojnë ulje të dënimit, pasi përfituar nga Amnistia.

Sipas informacioneve nga amnistia kanë përfituar burgosurit burra të cilëve u ka mbetur pa vuajtur më pak se 4 vite nga përfundimi i dënimit, por edhe të burgosurit burra mbi 60 vjeç.

Në burgun e Drenovës janë 450 të dënuar dhe të paraburgosur për vepra të ndryshme penale. Nga këta 140 janë të burgosur me dënim të formës së prerë ndërsa 55 prej tyre lirohen ditën e sotme.

Një prej të burgosurve, i cili ishte dënuar për drogë, është shprehur për mediat se ka përfituar 5 muaj nga amnisita.

“Për drogë isha dënuar, 4 vite e gjysmë të thata. Rroftë Edi Rama e kush e bëri, por burgjet janë plot, 5 muaj përfitova. Tani të hyj në punë të rri pranë familjes”, u shpreh ai.

“Unë përfitova një vit e 4 muaj. Të kishim dy vjet më parë, isha dënuar për drogë, për hashash. Burgjet janë si në Guantanamo, këtu duhet të hyjnë ata që na kanë futur jo ne”, është shprehur një tjetër i dënuar, i cili po i bashkohej familjarëve të tij.

Jashtë ambienteve të burgut janë mbledhur edhe familjarë të të dënuarve, në pritje të të afërmeve të tyre.

“Po pres djalin, ishte dënuar tre vite për drogë, përfitoj 6 muaj tani nga amnisitia. Ka qenë kohë  vështirë, unë jam e vetëm prisja të dilte, por sot lirohet. Tani do më mbushet shtëpia plotë”, ka treguar një grua.

“Po pres babain, është dënuar për një sherr. Kam ardhur nga Greqia. Ka përfituar 1 vit”, ka treguar një tjetër.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Zjarr në Lazarat\ Policia shoqëron pronarin e parcelës ku ranë flakët

Zjarrefikesit e Gjirokastres mengjesin e sotem morem njoftim nga Komisariati i Policise se ne vendin…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Me lot mirënjohjeje në sy, nënë e bijë rikthehen në “Shihemi në Gjyq”

Më 12 qershor 2022, “Shihemi në Gjyq” solli konfliktin dhe dhimbjen e Denisës dhe nënës…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Horoskopi ditor për SOT, e Hënë 22 Korrik 2024

Dashi Ata qe janë ne një lidhje do kalojnë një dite me te mire se…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

FOTOT/ Pamjet e dëmeve të shkaktuara nga shpërthimi në Pogradec

Këto janë pamjet pas shpërthimit me lëndë plasëses në sheshpushimin e një pallati në Pogradec. Shpërthimi…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Ulje temperaturash dhe vranësira, mësoni parashikimin e motit për sot

Ditë vendi ynë do të ndikohet nga kushte atmosferike relativisht të paqëndrueshme dhe pak më të…

LEXO ME SHUME