Categories Lajme

Spanjë/ Shkatërrohet banda e drogës, 20 të arrestuar, mes tyre 14 shqiptarë

Shkatërrohet banda më e madhe e drogës në Lleida të Spanjës. Nga operacioni i autoriteteve spanjolle janë arrestuar 20 persona, midis tyre 14 shqiptarë. Gjatë kontrollit, policia ka gjetur dhe sekuestruar rreth 5000 bimë marjuanë, 15 kg të thatë dhe para të gatshme.

Sipas mediave vendase, hetimi ka nisur rreth një vit më parë, dhe se midis të arrestuarve tre prej tyre janë spanjollë dhe tre të tjerët shtetas rumunë.

Ky është një nga operacionet më të mëdha kundër trafikut të drogës në vitet e fundit në Ponent.

Për realizimin e operacionit, autoriteteve iu deshën dy javë kontrolle.

Rikujtojmë se në fund të muajit janar, Policia Kombëtare arrestoi gjithsej gjashtë persona në një tjetër operacion kundër kultivimit dhe trafikimit të marijuanës në qytetin Espluga Calba.

Në të njëjtin operacion u konfiskuan 2667 bimë marijuanë dhe 27 kilogramëve të thatë. Shkaku i atij operacioni policor ishte një ndërprerje e energjisë disa ditë më parë që preku gjysmën e qytetit.

Dhjetorin e kaluar, Mossos shkatërroi një rrjet që kishte plantacione në Bellvís dhe Sidamon, në një operacion që më pas rezultoi në shtatë të arrestuar.

Në vitin 2021 u zhvilluan dy operacione që çuan në 56 të arrestuar shumica në Lleida.

Një prej tyre, i ashtuquajturi rasti Brida, me qendër në Balaguer, çoi në arrestimin e 18 personave dhe në konfiskimin e 10 kilogramvëe kokainë, dy heroinë dhe 200,000 euro cash.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Përmbyset mjeti në autostradën Levan-Fier, detajet e para

Një aksident është shënuar pak minuta më parë në autostradën Levan-Fier, në afërsi të Spitalit…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Gjergj Luca denoncon “Vodafone”: Më faturuan 1400 euro për 7 minuta “Roaming”

Kompania më e shtrenjtë telefonike “Vodafone Albania” është kthyer në problemin e përditshëm të qytetarëve…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Bulqizë/ Aksidentohet 19-vjeçari, transportohet menjëherë në spital

Është aksidentuar një 19-vjeçar ditën e sotme në Bulqizë. Aksidenti ka ndodhur rreth ores 14:15…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Arrestohet pronari i lokalit në Lushnjë, Ushtrohej veprimtaria e basteve sportive

Policia e Lushnjës ka goditur ditën e sotme një rast të ushtrimit të basteve sportive…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Kërkohej në Sarandë për trafik droge/ Kapet në Selanik 32-vjeçari

Policia greke ka arritur të kapë në Dhiavata të Selanlikut të kërkuarin të Interpol, Adritak…

LEXO ME SHUME