Sport

Sporti shqiptar në zi: Ndërron jetë ish trajneri i njohur i basketbollit

Ka ndërruar jetë në moshën 82 vjeçare ish trajneri i basketbollit pogradecar Stasi Vako.

Prej vitit 1961, atëherë kur ndërpreu studimet e larta ushtarake në Ukrainë do e përkushtonte jetën e tij vetëm basketbollit të femrave për ta bërë këtë sport ndër me të ndjekurit në atë kohë.

Gjatë jetës sportive pogradecari ka drejtuar edhe ekipin e meshkujve të këtij qyteti, ku ka nxjerrë talente të cilët kanë luajtur me ekipet më të mira të vendit dhe kombëtaren.

Me ikjen e “Tasit”, siç e quanin dhe miqtë e tij, basketbolli ka humbur një njeri i cili jetën ja dedikoi parketit, i cili do të kujtohet për historinë që ndërtoi në sportin juglindor./m.j

Sporti shqiptar në zi: Ndërron jetë ish trajneri i njohur i basketbollit Sporti shqiptar në zi: Ndërron jetë ish trajneri i njohur i basketbollit Sporti shqiptar në zi: Ndërron jetë ish trajneri i njohur i basketbollit

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close