Categories Lajme

Tërmeti 4.7 ballë, sizmologu i njohur: Nuk ka vend për panik!

Në një komunikim të drejtpërdrejt në Klan News, sizmologu Rrapo Ormeni thotë nuk ka vend për panik, pas lëkundjeve të tërmetit me magnitudë 4.7 të shkallës Rihter që u ndjenë këtë të diel në vendin tonë.

“Nuk ka vend për panik sepse nuk ka ngjashmëri me tërmetin e ndodhur 3 vite më parë. Është një tërmet që futet tek tërmetet e vegjël me magnitudë 4.7 Rihter, ose 6 deri në 7 ballë. Janë tërmete karakteristike që bien në afërsi të Klosit. E gjithë kjo zonë, historikisht kanë rënë tërmete, deri tek magnitudë 5, 5.1 të shkallës Rihter. Pra ky është një tërmet që i përket kësaj zone, i cili ndihet i fuqishëm. Është ndjerë në zonën e Bulqizës, Klosit, Tiranë, Durrës, pothuajse në pjesën e Shqipërisë qendrore, por dhe më gjerë. Por është një tërmet me intensitet mbi 6 ballë që nuk shkakton dëme. Dëme të vogla mund të ketë vetëm afër epiqendrës”.

Sipas tij, gjithmonë pas një tërmeti me magnitudë të tillë, 4.7, ka pasgoditje. Sipas ekspertit ato janë normale dhe janë më të vogla në magnitudë.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Djali i madh thuri planin! Vrasja dhe groposja e Pëllumb Metës nga tre fëmijët, zbulohet motivi i krimit. Hyseni i premtoi Hygertës se nëse merrte autorësinë…

21:59 – 03.03.24gsh Hetuesit në Durrës po kalojnë në sitë të imët të gjithë elementët…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Përgatituni për një javë me shi dhe borë, ja si do të jetë moti për 5 ditët e ardhshme

Vendi ynë gjatë kësaj jave do të dominohet nga kushte atmosferike të paqëndrueshme. Ditën e…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Aksident në Lushnjë, makina përplas një endacak dhe largohet me shpejtësi nga vendngjarja

Një aksident ka ndodhur mbrëmjen e sotme në në aksin rrugor Tre urat – Garbjan,…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Plagosen me armë zjarri dy të rinj shqiptarë në Itali

Dy të rinj shqiptarë, të dy 26 vjeç, janë plagosur me armë zjarri në Itali,…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Shpërthimi në biznesin e deputetit socialist të Lushnjes, ish-drejtoresha e Tatimeve: Ky është krim shtetëror

Para dy ditësh në Lushnjë ndodhi një shpërthim, ku humbën jetën babë e bir dhe…

LEXO ME SHUME