Categories Lajme

Transportonin drogë nga Holanda dhe Shqipëria dhe e shisnin në Itali, gjykata ul dënimin për dy shqiptarët (EMRAT)

Gjykata e Kasacionit në Itali ka anuluar tre dënimet e vendosura në Apel për tre prej të pandehurve të përfshirë në operacionin “Taxisti” të zhvilluar nga Drejtoria e Qarkut Antimafia e Leçes.

Bëhet fjalë për 34-vjeçarin Bledar Bajramaj, shqiptar por me banim në Milano dhe Feim Lamaj, 38-vjeçari tjetër shqiptar, me banim në provincën e Pistoia. Secilit prej tyre ishte i dënuar me 20 vjet burg.

Dënimi i tretë është ai i Salvatore Circelli, 30 vjeç nga Lizzano, në provincën e Tarantos, i cili ishte dënuar nëntë vjet e 4 muaj në Apel.

Hetimi kishte të bënte me trafikun e drogës, të importuar nga Holanda dhe Shqipëria, dhe rishitur në sheshet e provincave Lecce, Brindisi dhe Taranto dhe përfundoi në dhjetor 2019 me 12 arrestime.

Hetimet e kryera nga njësia e policisë ekonomike dhe financiare të Tarantos nisën nga një kontroll në periferi të vendit, gjatë të cilit u gjetën armë ushtarake.

Kanë qenë tre organizata kriminale të identifikuara nga hetuesit dhe prokurorët, të përbërë nga italianë dhe shqiptarë, që merreshin me aktivitetin e importit të drogës për t’u shpërndarë në vende të ndryshme.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Video/Ja momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit

Publikohet video nga momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit. Siç shihet…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Nëna dhe babai kërkojnë djalin e humbur prej 4 muajsh, i riu i surprizon live: Jam mirë

Mes lotësh dy prindër nga Elbasani, Bujar dhe Fiqerete Çepa mbërritën pasditen e kësaj të…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

FOTO-EMRAT/ Identifikohen 4 autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesi

Policia e Tiranës ka identifikuar katër autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesin, mëngjesin e kësaj…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”Vihet në pranga një 27-vjeçar, të cilit iu gjet në automjet, një sasi lënde narkotike e ndarë në rreth 530 doza

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”, goditet një rast i shitjes së lëndëve narkotike,…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2 shtetas

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2…

LEXO ME SHUME