Categories Lajme

Tre shqiptarë kapen në ‘shtëpi bari’ në Britani: Duhet të shlyenim borxhin prej 25 mijë paund

Tre burra shqiptarë që u joshën në Britaninë e Madhe u detyruan të punonin në një shtëpi bari për të shlyer borxhin e tyre.

Selami Lugja, Alfred Mamoci dhe Rezart Selami u trafikuan ilegalisht në vend. Por kur mbërritën në Southampton, treshes iu tha të punonin në një fabrikë kanabisi për të shlyer borxhin e tyre prej 25,000 £.

Duke jetuar, ngrënë dhe fjetur në magazinën e ripërdorur në Millbank Street, shqiptarët punonin çdo ditë, duke ujitur bimët dhe duke rritur qindra të tjera.

Por sipërmarrja u ndal kur policia vizitoi zonën në kërkim të një personi të zhdukur në tetor.

Duke përdorur kamerat e imazhit termik, oficerët hasën në një magazinë ndryshe “të braktisur” që lëshonte lexime anormale të nxehtësisë.

Kur ata bastisën vendin, gjetën Mamocin, 36 vjeç dhe Lugjan, 29 vjeç, duke vrapuar përgjatë çatisë. Lugja, 31 vjeç, është parë gjithashtu duke rënë nga ana e çatisë.

Energjia elektrike ishte devijuar nga rrjeti elektrik në mënyrë që të mos regjistrohej dhe u zbuluan gjithashtu 629 bimë të bëra kanabisi.

Një gjykate iu tha se vlera rrugore e bimëve ishte diku midis 179,000 dhe 535,000 £ për kulturë, me fabrikën e aftë për të prodhuar deri në katër kultura në vit.

Të tre burrat u deklaruan fajtorë për prodhimin e një droge të kontrolluar të klasës B dhe u paraqitën në Gjykatën e Kurorës së Southampton të mërkurën për dënim.

Në ndjekje penale, Peter Asteris tha se treshja pritej të paguhej midis 5,000 dhe 18,000 £. Megjithatë, ai pranoi se burrat kishin një “rol më të vogël” në zinxhir dhe po krijonin “sasi industriale” kanabisi me porosi nga trafikantët e tyre.

Avokti Lucy Conroy i tha gjykatës: “Ata janë ende të rinj, të joshur në MB përmes premtimit të asaj që zoti Mamoci e përshkruan me elokuencë si ëndrrën angleze”.

“Jeta në Shqipëri për të rinjtë është jashtëzakonisht e vështirë. [Ka] mundësi të kufizuara pune”.

“Të gjithë ata përshkruajnë individualisht se si miqtë kanë treguar për jetën më të mirë që mund të ndërtohet me paratë e fituara në MB”.

“Të tre ata gjetën se Britania e Madhe nuk ishte toka e premtuar që ata kishin menduar.”

Ata e dinë se erdhën në Mbretërinë e Bashkuar ilegalisht, por thanë se mendonin se kjo ofronte “një rrugëdalje”.
“Ata që janë objekt i shfrytëzimit janë të izoluar qëllimisht. Ata janë fundi i shkallës”, shtoi ajo.

Por gjyqtari, Christopher Parker KC tha se treshja kishte hyrë për arsye ekonomike, jo si azilkërkues, dhe “të angazhuar në prodhimin e organizuar kriminal të kanabisit”.

Të tre burrat u burgosën të gjithë për tre vjet.
U urdhërua gjithashtu asgjësimi i të gjithë drogës, sekuestrimi i mjeteve të lidhura me drogën dhe parave cash.

Gjykatësi Parker shtoi: “Unë dyshoj fuqimisht se do të dëboheni sa më shpejt që të jetë e mundur, por kjo është një çështje e Home Office, jo e gjykatës.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Serxho Sula, 26 vjeç, ka humbur jetën tragjikisht në një aksident automobilistik në Volos të Greqisë

Në fshatin Drenovë të Korçës, një market ka rënë pre e grabitjes me armë zjarri. Sipas…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Mësuesja e biokimisë, Ina Kasimati, kërkon edhe një herë ndihmën e shqiptarëve

Serxho Sula, 26 vjeç, ka humbur jetën tragjikisht në një aksident automobilistik në Volos të…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

‘Më ndihmoni të vij në Atdhe, në Vlorën time!’, mësuesja e shtruar në spitalin francez apelon shqiptarët

Mësuesja e biokimisë, Ina Kasimati, kërkon edhe një herë ndihmën e shqiptarëve. Ndërsa dy vite…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Autonomia spitalore në Shqipëri, rikthehet debati për shërbimet shëndetësore

Në Shqipëri autoritetet zyrtare po prezantojnë disa elementë të autonomisë spitalore, që parashikon delegimin gradual…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Parashikimi i motit për javën e ardhshme, Shërbimi Meteorologjik Ushtarak: Ja kur rikthehen ditët me diell

Për javën që presim përpara vendi ynë do të ndikohet nga kushte relativisht të qëndrueshme…

LEXO ME SHUME