Categories Lajme

U ngjit në shtyllën e tensionit për të protestuar kundër projektit Thumanë-Kashar, banorja: Nuk ka burrë nëne të futet në tokën time

Një nga banorët e Bërxullës e cila pak ditë më parë u ngjit në shtyllën e tensionit për të protestuar kundër projektit Thumanë-Kashar ka folur ditën e sotme në protestë.

Ajo tha se ka zbritur pas negociatave të Tonin Vocajt, por u shpreh se nuk ka hequr dorë nga kauza e saj për të mbrojtur pronën.

“Nuk qe akt i lehtë, Tonin Vocaj më ka thënë mua që ia kemi drejtuar MiE-s. Ministria nuk ka kthyer asnjë përgjigje. Pse fle gjumë ministria? Këta banorë ku do shkojnë. Drejtori i ARRSH thotë pse nuk proteston Fushë Preza. Nuk më intereson fare. Pse e ktheu rrugën në fshatin tonë? Ne nuk dorëzohemi.

Edhe gjeste më të këqija do të bëjmë. Policia është palë me krimin. Nuk na le me protestuar. Ku do shkojmë ne? Të na bëjnë pasaportat dhe të ikim jashtë shtetit. Në tokën time burrë nënë me hyrë nuk ka. Ta dini mirë. Bëni çfarë të doni, ne nuk dorëzohemi. Meqë shteti ia ka dorëzuar koncesionarit, pse ndërhyn shteti këtu. Të ndryshojë VKM-në. Të mos ndërhyjë fare. Këtë punë ia ka lënë koncesionarit.

Pse nuk vjen me shpronësuar banorët? Gjysma e fshatit ngelet pa rrugë. Nga do kalojnë. Instancat shtetërore të mos neglizhojnë por të vijnë një orë e më parë.

Ne kemi katër muaj që protestojmë pse nuk vjen deputeti këtu. Këta janë për të marrë votat”, deklaroi ajo.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Në kërkim për prodhim e shitje drogë, arrestohet në Dibër 39-vjeçarja

Policia e Dibrës ka arrestuar një 39-vjeçare me qëllim ekstradimi drejt Italisë. Ajo akuzohet ishte…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Shpejtësia dhe lagështia në rrugë shkakton aksidentin, makina përplaset me furgonin në Pogradec

Një aksident ka ndodhur në aksin nacional Pogradec-Qafë Thanë në afërsi të Gurit të Kuq.…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Në kërkim për prodhim e shitje drogë, arrestohet në Dibër 39-vjeçarja për t’u ekstraduar në Itali

Policia e Dibrës ka arrestuar një 39-vjeçare me qëllim ekstradimi drejt Italisë. Ajo akuzohet ishte…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Emri/ Përplasen kamionat, vdes në aksident i riu shqiptar në Itali!

25-vjeçari shqiptar, Haris Shala ka humbur jetën në Itali si pasojë e një aksidenti rrugor…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

E dhimbshme, vdes në moshën 27-vjeçare Antigona Emini-Jashari nga Gjilani

Ka ndërruar jetë në moshën 27 vjeçare, e reja nga Gjilani, e cila thuhet se…

LEXO ME SHUME