Categories Lajme

Vaksina e dytë në prag të miratimit në SHBA

Vaksina e dytë kundër koronavirusit është pranë miratimit emergjent në Shtetet e Bashkuara, pasi e njëjta u miratua nga një panel ekspertësh. Administrata e Ushqimit dhe Barnave (FDA) në SHBA tha se do të lëvizë shpejt për autorizimin e vaksinës Moderna, që t’i mundësojë kompanisë të fillojë të shpërndajë miliona doza.

Kjo vjen pak ditë pasi SHBA-ja ka nisur fushatën e imunizimit kundër koronavirusit me vaksinën e parë, Pfizer/BioNTech. SHBA-ja ka regjistruar numrin më të madh të të infektuarve dhe viktimave nga koronavirusi. Këtë javë, numri i të vdekurve kaloi 300,000.

Paneli këshillues i FDA-së votoi më 20 vota për, asnjë kundër dhe një abstenim për rekomandimin e vaksinës Moderna. Komiteti i njëjtë, javën e kaluar, ka mbështetur vaksinën Pfizer/BioNTech, e cila, një ditë më pas është autorizuar për përdorim emergjent.

Rregullatorët kanë raportuar në fillim të kësaj jave se vaksina Moderna është e sigurt dhe 94% efektive. SHBA-ja ka rënë dakord për blerjen e 200 milionë dozave, ndërsa gjashtë milionë do të jenë gati të dërgohen sapo vaksina të marrë miratimin e FDA-së.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Serxho Sula, 26 vjeç, ka humbur jetën tragjikisht në një aksident automobilistik në Volos të Greqisë

Në fshatin Drenovë të Korçës, një market ka rënë pre e grabitjes me armë zjarri. Sipas…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Mësuesja e biokimisë, Ina Kasimati, kërkon edhe një herë ndihmën e shqiptarëve

Serxho Sula, 26 vjeç, ka humbur jetën tragjikisht në një aksident automobilistik në Volos të…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

‘Më ndihmoni të vij në Atdhe, në Vlorën time!’, mësuesja e shtruar në spitalin francez apelon shqiptarët

Mësuesja e biokimisë, Ina Kasimati, kërkon edhe një herë ndihmën e shqiptarëve. Ndërsa dy vite…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Autonomia spitalore në Shqipëri, rikthehet debati për shërbimet shëndetësore

Në Shqipëri autoritetet zyrtare po prezantojnë disa elementë të autonomisë spitalore, që parashikon delegimin gradual…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Parashikimi i motit për javën e ardhshme, Shërbimi Meteorologjik Ushtarak: Ja kur rikthehen ditët me diell

Për javën që presim përpara vendi ynë do të ndikohet nga kushte relativisht të qëndrueshme…

LEXO ME SHUME