Categories Kuriozitete, Teknologji

VIDEO\ Njihuni me robotët që do ‘punojnë’ në spitale dhe azile pleqsh

Teknologjia po avancon dhe së fundmi Daily Mail shkruan për shpikjen e disa robotëve të cilët do të jenë ‘punonjës’ në spitale dhe në shtëpitë e kujdesit të të moshuarve. Roboti është aq i shkathët sa mund të marrë kripë me gishta dhe është mjaftueshëm i fortë për të ngritur deri në 30 kg.

Fillimisht, roboti kontrollohet nga distanca nga njerëzit, por me kalimin e kohës do të mësojë se si t’i kryejë detyrat në mënyrë të pavarur.

Beomni tashmë është testuar në një azil në Kolorado, ku për më shumë se tre ditë ka matur temperaturat, ka shikuar pilulat poshtë gjuhës dhe madje ka kërcyer me pacientët për t’i gëzuar.

Roboti ka duar me gishta të mëdhenj që mund të kryejnë detyra delikate nga hapja e tapës së shishes deri tek injektimi i dikujt me gjilpërë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lexoni Gjithashtu

Categories Kuriozitete

Horoskopi ditor për nesër, e Premte 23 Shkurt 2024

Dashi Do të përfitoni nga aventurat e reja profesionale të cilat ju bëjnë protagonist të…

LEXO ME SHUME
Categories Kuriozitete

Horoskopi Ditor e Enjte 22 shkurt 2024

DASHI Sido që të ketë qenë jeta juaj kohët e fundit, Dielli do ju ndihmojë…

LEXO ME SHUME
Categories Kuriozitete

Horoskopi ditor , e Mërkurë 21 Shkurt 2024

Dashi Kjo e mërkurë është një ditë që do ju mësojë shumë gjëra. Sipas parashikimit…

LEXO ME SHUME
Categories Teknologji

Harrojini ‘screenshot’, WhatsApp merr masa të tjera privatësie, ja çfarë duhet të dini

WhatsApp ka marrë një tjetër masë për privatësinë. Së shpejti do të jetë e pamundur…

LEXO ME SHUME
Categories Kuriozitete

Një ditë aspak e zakontë ishte kjo e sotmja në ‘Big Brother VIP 3’

Dashi Kjo e martë nuk do të jetë aspak e favorshme për raportet ndërpersonale, e…

LEXO ME SHUME