Categories Lajme, Turizëm

Vlorë, shpresë për turizmin, ka nisur të presë turistët e parë

Qyteti i Vlorës me ngrohjen e motit,ka nisur të presë turistët e parë. Fluksi shtohen në fundjavë ndërsa optimizëm për operatorët turistikë sjellin prenotimet e para.

Vasil Bedinaj, kreu i operatorëve turistik të jugut të Shqipërisë tregon se prenotimet këtë vit janë bërë nga agjenci ruse, ukrainase dhe bjelloruse dhe natyrisht vendin e veçantë e ka Kosova.

Në Vlorë e presin me padurim vaksinimin e operatorëve turistikë sepse bizneset po bëjnë ende llogaritë me anulimet e prenotimeve vitin e kaluar.

“Shqipëria ka bere 58% xhiro me pak se një vit më parë. Ne kemi humbur qindra prenotime, te bëra e te anuluara me pas nga italianet sepse tregu ynë kryesor është Italia.

 Mesa duket kufizimet e vendosura ne Itali kane influencuar dhe veshtiresuar dukshem punën tone. Dhe prezenca e shtuar e kosovareve e maqedonasve nuk ka mjaftuar per te mbajtur me kembe apo per te garantuar mbijetesen e shume sipërmarrjeve”, u shpreh Giorgio Barbieri administrator. Top Channel

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Masakra e “Don Boskos”, gazetari jep detaje: Si e largoi punonjësi i karotrecit vrasësin

Gazetari Eni Ferhati ka treguar dinamikën e vrasjes së Erion Çelës në Don Bosko, e…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Këmbimi valutor/ Me sa blihen e shiten dollari dhe euro, çfarë ndodh me monedhat e tjera

Në tregun e këmbimit valutor sot një dollar amerikan do të blihet me 95.4 lekë…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Mbetet stok 80% e ‘qepës së ujit’, fermerët në Korçë të pezmatuar: S’rezistojnë më, do i hedhim në kanal

Fermerët e fshatit Porodinë, i cili ndodhet vetëm 5km larg Korçës siç shihet në pamje…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Kryeministri Rama: Baza Ajrore e NATO-s në Kuçovë! Do të luajë një rol kyç

Kryeministri Rama mëngjesin e sotëm ka publikuar pamje nga baza ajrore e NATO-s që  do…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Mbërrin sonte në Shqipëri Zelenskyy

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskyy, do të mbërrij mbrëmjen e sotme në Shqipëri. Kreu i…

LEXO ME SHUME