Categories Lajme

Vuloset gjoba Becchetti, Shqipëria duhet të nisë ta paguajë menjëherë

Vendimi i arbitrazhit të Bankës Botërore që gjobit Shqipërinë me 110 milionë euro në çështjen Becchetti ka marrë formë përfundimtare.

Përpjekjet e Shqipërisë për të kundërshtuar gjobën dhe më pas për ta rishikuar atë u refuzuan nga një trupë gjyqtarësh të arbitrazhit të Bankës Botërore me bazë në Uashington.

Sipas vendimit, Shqipëria duhet të nisë menjëherë pagesën e gjobës ndaj Francesco Becchettit, biznesmenit kontravers italian, që paditi Shqipërinë për mbylljen e televizionit të tij.

Pas vendimit të parë të gjykatës, Becchetti hapi një betejë në Austri, Holandë dhe Belgjikë për bllokimin e aseteve të shtetit shqiptar.

Por, pas kërkesës së palës shqiptare për rishikim të gjobës, nën pretendimin se kanë dalë prova të reja, gjykatat në të trija vendet refuzuan kërkesat e biznesmenit.

Me vendimin përfundimtar të gjykatës, tashmë nuk ka asnjë pengesë ligjore për biznesmenin italian që të kërkojë zbatimin e tij.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Përmbyset mjeti në autostradën Levan-Fier, detajet e para

Një aksident është shënuar pak minuta më parë në autostradën Levan-Fier, në afërsi të Spitalit…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Gjergj Luca denoncon “Vodafone”: Më faturuan 1400 euro për 7 minuta “Roaming”

Kompania më e shtrenjtë telefonike “Vodafone Albania” është kthyer në problemin e përditshëm të qytetarëve…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Bulqizë/ Aksidentohet 19-vjeçari, transportohet menjëherë në spital

Është aksidentuar një 19-vjeçar ditën e sotme në Bulqizë. Aksidenti ka ndodhur rreth ores 14:15…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Arrestohet pronari i lokalit në Lushnjë, Ushtrohej veprimtaria e basteve sportive

Policia e Lushnjës ka goditur ditën e sotme një rast të ushtrimit të basteve sportive…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Kërkohej në Sarandë për trafik droge/ Kapet në Selanik 32-vjeçari

Policia greke ka arritur të kapë në Dhiavata të Selanlikut të kërkuarin të Interpol, Adritak…

LEXO ME SHUME