Categories Teknologji

WhatsApp vjen me “biseda sekrete”, mesazhe që vetëm ju mund t’i lexoni

WhatsApp po zhvillon një veçori të re që e quan “Chat Lock” ose mbyllja e bisedës, me synimin për ta bërë më të thjeshtë mbajtjen më private të mesazheve.

Bisedat e “kyçura” do të mbahen në një dosje  të mbrojtur me fjalëkalim ose me identifikim biometrik dhe njoftimet e ardhura nga ato biseda, nuk do të shfaqin në ekran dërguesin apo përmbajtjen e mesazhit.

“Chat Lock” ka filluar shpërndarjen dhe do të ketë përmirësime në të ardhmen.

“Gjatë muajve të ardhshëm ne do të shtojmë më shumë opsione për Chat Lock, duke përfshirë kyçjen për pajisjet shoqëruese, krijimin e një fjalëkalimi të personalizuar për bisedat tuaja, në mënyrë që të mund të përdorni një fjalëkalim unik të ndryshëm nga ai i telefonit tuaj”, shkruajti CEO i  META, Mark Zuckerberg.

Krahas këtij njoftimi, përdoruesit e “WhatsApp” u surprizuan ditën e sotme nga një tjetër mundësi përditësimi, ku do të bëhet e mundur që mesazhi të modifikohet pasi të jetë dërguar. “Kleçka” është që mesazhi mund të modifikohet vetëm brenda 15 minutave të para që nga dërgimi.

Ky përditësim nuk është ende zyrtar, por është parashikuar nga portali informues për ndryshimet e “WhatsApp”, WaBetaInfo.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lexoni Gjithashtu

Categories Teknologji

Harrojini ‘screenshot’, WhatsApp merr masa të tjera privatësie, ja çfarë duhet të dini

WhatsApp ka marrë një tjetër masë për privatësinë. Së shpejti do të jetë e pamundur…

LEXO ME SHUME
Categories Teknologji

Kodi sekret, çfarë kuptimi ka nëse merrni mesazhin “14643” në WhatsApp

Numri 14643 është shpërndarë prej disa kohësh në TikTok dhe WhatsApp. Ai u dërgohet miqve,…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme Teknologji

Rama: Brenda 2 vitesh do përdorim inteligjencën artificiale

“Reformë në administratë, digjitalizim të shërbimeve” Revolucioni i teknologjisë në transformimin e shteteve ka qenë…

LEXO ME SHUME
Categories Teknologji

Pas Samsung, Apple vjen së shpejti me iPhone-in e parë që paloset

Thashethemet për një iPhone të palosshëm kanë qarkulluar prej kohësh, por duket se shumë shpejt…

LEXO ME SHUME
Categories Teknologji

Vladimir Putin komenton teknologjinë e re të çipit në tru: “Elon Musk nuk di të ndalet”

Intervista e Vladimir Putin për Tucker Carlson ka nxitur indinjata nga diskutimi që gazetari amerikan…

LEXO ME SHUME