Categories Lajme, Teknologji

‘Zhduken 71 miliardë dollarë’, Mark Zuckerberg humb gjysmën e pasurisë në një vit

Mark Zuckerberg ka humbur tashmë më shumë se gjysmën e pasurisë së tij këtë vit. Deri më tani, themeluesi i Facebook ka parë 71 miliardë dollarë të zhduken nga pasuria e tij neto që nga 1 janari, sipas Bloomberg.

Zuckerberg kishte 142 miliardë dollarë vetëm një vit më parë. Krahasuar me fillimin e vitit, themeluesi i Facebook ka rënë me 14 pika në listën e Bloomberg, duke e vendosur atë në pozicionin e tij më të ulët që nga viti 2014.

Pjesa më e madhe e humbjes i është atribuar ristrukturimit të kompanisë më të madhe të Mark nga Facebook në Meta. Dhe në shkurt, Facebook raportoi zero rritje të përdoruesve mujorë, që u përkthye në 31 miliardë dollarë humbje në një ditë të vetme.

Meta po ecën keq falë edhe një sërë faktorësh të tjerë. Reels e Instagram-it, përgjigja e platformës ndaj TikTok, nuk ka funksionuar siç pritej për të ardhurat nga reklamat dhe shumë përdorues thjesht i janë drejtuar platformës origjinale të ndarjes së videove në vend që të përdorin veçorinë e kopjimit të Insta. Ndërkohë, futja në metaverse ka të ngjarë të jetë një përpjekje me humbje parash, të paktën për pak kohë.

Zuckerberg ka pranuar se projekti do të humbasë shuma “të konsiderueshme” parash gjatë tre deri në pesë vitet e ardhshme, vuri në dukje Bloomberg.

Ndërsa Mark Zuckerberg tani ndodhet në vitin e tij më të keq, ai të paktën është në shoqëri të mirë. Shumë miliarderë të tjerë të teknologjisë kanë humbur sasi të mëdha të pasurisë së tyre këtë vit.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Video/Ja momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit

Publikohet video nga momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit. Siç shihet…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Nëna dhe babai kërkojnë djalin e humbur prej 4 muajsh, i riu i surprizon live: Jam mirë

Mes lotësh dy prindër nga Elbasani, Bujar dhe Fiqerete Çepa mbërritën pasditen e kësaj të…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

FOTO-EMRAT/ Identifikohen 4 autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesi

Policia e Tiranës ka identifikuar katër autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesin, mëngjesin e kësaj…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”Vihet në pranga një 27-vjeçar, të cilit iu gjet në automjet, një sasi lënde narkotike e ndarë në rreth 530 doza

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”, goditet një rast i shitjes së lëndëve narkotike,…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2 shtetas

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2…

LEXO ME SHUME