Categories Lajme

Zjarri shkrumbon aeroportin e Katanias, fluturimet anulohen deri më 19 korrik

Aeroporti ndërkombëtar “Vincenzo Bellini” në Katania është pushtuar nga flakët mbrëmjen e djeshme pas orës 23:00.

Zjarri ka nisur në bazën e poshtme të terminalit ajror, por fatmirësisht nuk pati të lënduar, pasi aeroporti u braktis nga pasagjerët me nxitim.

Sac, kompania administruese e aeroportit të Katanias, komunikon se, për shkak të zjarrit që shpërtheu në terminal, operacionet e fluturimit janë pezulluar deri në orën 14:00 të datës 19 korrik.

Sakaq, mediat italiane raportojnë se në katin e fundit të aeroportit ka pasur momente frike të forta, teksa terminali u mbush me tym të dendur.

Në rrëmujën e përgjithshme që u krijua prej zjarrit kishte nga ata që bërtisnin dhe që qanin, të shtyrë për tu larguar me shpejtësi nga personeli i sigurisë që bërtisnin “të gjithë jashtë“.

Qendra Operative e Zjarrfikësve bëri të ditur se zjarri u lokalizua dhe u fik nga ekipet që ndërhynë me shpejtësi nga selia qendrore e komandës Etna.

Zjarrfikësit janë ende në punë në aeroportin e mbushur ende me tym, për të kryer operacionet e fundit të pastrimit dhe për të zbardhur shkaqet e zjarrit.

Ndërkohë vijojnë operacionet e kontrollit dhe bonifikimit të aeroportit.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Video/Ja momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit

Publikohet video nga momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit. Siç shihet…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Nëna dhe babai kërkojnë djalin e humbur prej 4 muajsh, i riu i surprizon live: Jam mirë

Mes lotësh dy prindër nga Elbasani, Bujar dhe Fiqerete Çepa mbërritën pasditen e kësaj të…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

FOTO-EMRAT/ Identifikohen 4 autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesi

Policia e Tiranës ka identifikuar katër autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesin, mëngjesin e kësaj…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”Vihet në pranga një 27-vjeçar, të cilit iu gjet në automjet, një sasi lënde narkotike e ndarë në rreth 530 doza

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”, goditet një rast i shitjes së lëndëve narkotike,…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2 shtetas

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2…

LEXO ME SHUME