Categories Teknologji

​Apple bëhet kompania e parë amerikane që arrin vlerën 3 trilionë dollarë

Apple u bë kompania e parë amerikane që u vlerësua me mbi 3 trilionë dollarë të hënën, ndërsa kompania e teknologjisë vazhdoi rritjen e saj fenomenale të çmimit të aksioneve, duke u trefishuar në vlerë në më pak se katër vjet.

Një rritje e aksioneve të teknologjisë në epokën e pandemisë i ka çuar kompanitë e mëdha të teknologjisë amerikane në nivele të larta, duke tërhequr me vete tregjet e aksioneve të SHBA-së. Apple u bë kompania e parë trilion dollarësh në botë në gusht 2018, kaloi 2 trilionë dollarë më 2020 dhe arriti nivelin e ri të saj pasi tregtimi filloi pas festave dhe aksionet e saj kaluan 182.80 dollarë.

Vetëm Apple tani është më e vlefshme se vlerat e kombinuara të Boeing, Coca-Cola, Disney, Exxon-Mobil, McDonald’s, Netflix dhe Walmart. Aksionet e saj janë rritur 38% që nga fillimi i vitit 2021, një nga fitimet më të mëdha në indeksin mesatar industrial të tregut të aksioneve Dow Jones. Kompania publikoi fitimet e saj të fundit tremujore në tetor dhe realizoi një fitim prej 20.6 miliardë dollarësh gjatë tre muajve të mëparshëm, pavarësisht se vuante nga problemet e zinxhirit të furnizimit të lidhura me COVID.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Teknologji

Elon Musk e konfirmon: “Starlink” mbërrin në Shqipëri

Shërbimi i internetit satelitor “Starlink” është bërë aktiv dhe funksional në të gjithë territorin e…

LEXO ME SHUME
Categories Teknologji

Facebook bie sërish!

Miliona përdorues të rrjeteve sociale META kanë raportuar probleme sot. Përdoruesit e patën të pamundur…

LEXO ME SHUME
Categories Teknologji

Shkel rregullat e transmetimit, Apple gjobitet 1.8 miliardë euro nga BE

Apple është gjobitur me 1.8 miliardë euro nga BE për shkeljen e ligjeve të konkurrencës…

LEXO ME SHUME
Categories Teknologji

Apple braktis planin e prodhimit të makinave elektrike

Apple ka anuluar planet për ndërtimin e makinave elektrike, rreth një dekadë pas spekulimeve që…

LEXO ME SHUME
Categories Teknologji

Harrojini ‘screenshot’, WhatsApp merr masa të tjera privatësie, ja çfarë duhet të dini

WhatsApp ka marrë një tjetër masë për privatësinë. Së shpejti do të jetë e pamundur…

LEXO ME SHUME