Categories Lajme

1 Maji, Sindikatat e Arsimit në protestë: Paga dhe kushte dinjitoze për mësuesit…

Në Ditën Ndërkombëtare të Punëtorëve, 1  Maj, Sindikata e Pavarur e Arsimit dhe Federata e Sindikatave të Arsimit dhe Shkencës zhvilluan një protestë ku kërkojnë që arsimi në vend të kthehet në një prioritet kombëtar.

Mësuesit janë mbledhur në Sheshin Skënderbej nga ku do të marshojnë në mënyrë paqësore drejt Ministrisë së Arsimit. Kërkesat e tyre janë paga më të larta, kushte më dinjitoze pune për mësuesit në të gjithë vendin si dhe infrastrukturë moderne për arsimin në vend.

Në një interviste për RTSH 24, Nevrus Kaptelli, kryetar i Sindikatës së Pavarur të Arsimit tha se qeveria duhet të mbajë premtimin që 5 % të Prodhimit të Brendshëm Bruto duhet t’i dedikohet buxhetit për një arsim cilësor.

“Ky 1 maj na gjeti sërish në të njëjtin vend si një vit më parë me pothuajse me të njëjta kërkesa si vitet e kaluara. Përmirësimi i kushteve të punës së mësuesve ende nuk janë realizuar për një punë dinjitoze të tyre. Nuk mund të ketë arsim cilësor pa mësues të mirë paguar. Kryeminsitri të mbaj premtimin që buxheti për arsimin të jetë 5 % e prodhimit të brendshëm bruto. Pa vlerësuar arsimin si një prioritet kombëtar nuk mund të ketë infrastrukturë bashkëkohore arsimore, paga dinjitoze dhe kushte më të mira pune.  Pa mësues të përgatitur dhe arsim të mirë, nuk mund të ketë një të ardhme të ndritur nesër”, tha Kaptelli

Edhe kryetari i Federatës së arsimit, Isa Reka theksoi se arsimi duhet të kthehet në një prioritet kombëtar dhe se teknologjitë e fundit duhet të përfshihen në mësimdhënie për të rritur standardet.

“Sot ndodhemi këtu për zgjidhjen e problemeve që janë shumë të rëndësishme, nuk kemi paga dinjitoze për mësuesit, duhet të këtë mjete mësimore cilësore, nuk kemi mjete për përdorimin e teknologjisë në mësimdhënie, nuk kemi ambiente të përshtatshme pune në të gjithë vendin për mësuesit dhe këto janë të nevojshme për një arsim cilësor. Jemi pikërisht këtu sot për t’i treguar qeverisë dhe publikut që arsimi duhet të jetë prioritet kombëtar dhe ka nevojë për më shumë mbështetje”, tha Reka.

Në shumë vende të botës përkujtohet më 1 Maj, Dita Ndërkombëtare e Punëtorëve, e cila synon të kujtojë angazhimin e lëvizjeve sindikale dhe vështrimin ekonomik-social të punëtorëve.

Për herë të parë 1 Maji është kremtuar në Shqipëri në vitin 1905, kohë kur Shqipëria ende ishte ende pjesë e Perandorisë Osmane.  Një grup të rinjsh e punëtorësh organizuan në një manifestim nëpër rrugët jashtë qytetit të Shkodrës.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Arrestohet 20-vjeçari i shpallur në kërkim për trafik droge në Durrës

Është arrestuar një 20-vjeçar në Durrës. Orito Mema banues në Durrës,akuzohet për veprën penale “Prodhimi…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Greqi/ Vdes nga vapa 23-vjeçari shqiptar me aftësi të veçanta, arrestohen prindërit e tij

Në Greqi një 23-vjeçar shqiptar ka ndërruar jetë për shkak të temperaturave të larta. Mediat…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Pas radhës kilometrike të mjeteve, hiqet përkohësisht pagesa në autostradën Thumanë-Kashar

Pas skandalit të mëngjesit të sotëm me trafikun kilometrik nga aksi Thumanë-Kashar, mësohet se është…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vihen nën kontroll flakët në Llogara, drejtori i zjarrfikëses: Zjarri patjetër që ka dorën e njeriut

Zjarri që ra pasditen e djeshme në Llogara është vënë nën kontroll, ndërsa po punohet…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Detaje/ Euro, blloqe dhe telefona, çfarë iu sekuestrua Beqajt dhe bashkëpunëtorëve pas kontrollit në banesë dhe zyrë

Pas më shumë se një viti hetimesh, ish-ministri i Shëndetësisë Ilir Beqaj është vënë sot…

LEXO ME SHUME