Categories Lajme

1 në 5 nxënës të prekur nga bullizmi

Kjo është forma se si të rinjtë e gjimnazeve venë në lojë bashkëmoshatarët e tyre, por pa menduar për pasojat që shkaktojnë. Bullizmi verbal për shkak të pamjes fizike, duket se është forma më e përhapur e këtij fenomeni.

Në gjimnaze duket se ka zona të veçanta ku fenomeni është më i shprehur, të cilat cilësohen si zona të nxehta. Këshilli i Europës ka hartuar edhe një raport në lidhje me përhapjen e këtij fenomeni dhe mënyrën e parandalimit.

Psikologët pohojnë se shpesh herë viktimat e bullizmit e kanë të vështirë të hapen e për pasojë ata mbyllen në vetvete.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Shfaqet “Guximi” në Vlorë! Filmi është pritur mire dhe salla e kinemasë ka qenë e mbushur plot kryesisht të rinj vlonjatë

Në ambientet e Pallatit të Kulturës Labëria në Vlorë , mbrëmjen e djeshme është shfaqur…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Lushnje\Dhunoi të bijën dhe e kanosi me thikë, arrestohet 58-vjeçari

Policia tha se pas njoftimit se një shtetase 19 vjeçe ishte dhunuar fizikisht dhe ishte…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

SPAK kërkon dënimin me 25 vite burg për Gjergj Cukalin

Prokuroria e Posaçme ka kërkuar dënimin me 25 vite burg të Gjergj Cukalit, i njohur…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Durrës/“Arrest në burg” për 5 shtetas dhe vijon puna për kapjen e 2 shtetasve të tjerë

DVP Durrës/Finalizohet pas 1 viti hetime me metoda proaktive, operacioni policor i koduar “Tjetërsimi”. Operacioni…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Elseid Hysaj dhe vjehrri ngecin brenda Ferrarit në flakë, frikë për mbrojtësin e Kombëtares

Aventurë e frikshme për Elseid Hysaj dhe vjehrrin e tij. Ndërkohë që të dy gjendeshin…

LEXO ME SHUME