Categories Kuriozitete

10 vendet që nuk mund të fotografohen

Nga Kulla e Eiffelit (natën dhe e ndriçuar), deri te zyrat e postës amerikane

Kisha e Sistines në Romë, kalaja e mbretit Ludwig në Bavari dhe Taj Mahal në Indi janë vetëm disa nga vendet e papritura ku kamera është jashtë kufijve dhe vetja është e paimagjinueshme. Gjithashtu për shkak se, siç ndodh në Paris, ekziston rreziku i shkeljes së “të drejtës së autorit” të projektuesit të dritës.

Në një epokë të dominuar nga selfiet dhe kërkimi obsesiv për shkrepje të përkryera, duket e pamundur të besohet se ka vende në botë që nuk mund të kapen në një foto. Megjithatë, është po aq historike dhe piktoreske që këto vende mund të zgjidhen nga ‘Reader’s Digest’, ku emëruesi i përbashkët është pikërisht ndalimi për t’i fotografuar ato.

Kisha e Sistines

Pavarësisht se është një nga atraksionet më të njohura turistike në botë, brenda Kishës Sistine nuk lejohet të bëhen fotografi ose video dhe arsyeja është: nga 1980 deri më 1994 kisha u restaurua dhe ajo që ka financuar 4.2 milionë dollarët ( pak më shumë se 3.7 milionë euro) e nevojshme për ndërhyrjen ishte Korporata e Rrjetit të Televizionit të Japonisë i cili, në këmbim, mori të drejtën ekskluzive për të fotografuar dhe filmuar ndërtesën. Në të vërtetë, këto të drejta mbaruan tre vjet pasi çdo pjesë e restaurimit ishte përfunduar, por Vatikani vendosi të mbajë ndalimin në vend për të mbrojtur veprat e çmuara të artit nga dritat e kamerës.

Abacia Westminster

Përveç të qenit një kishë e shkëlqyer gotike, që nga viti 1066, Abacia Westminster është gjithashtu vendi ku kurorëzohen monarkët britanikë. Pavarësisht nga rëndësia historike dhe arkitektonike, brenda kishës nuk është e mundur të merret fotografi dhe për një arsye të mirë: siç thuhet në faqen e Abacisë, “duam që ju të admironi bukurinë e saj historike pa efektet që dalin nga fotot; ne duam të mbajmë atmosferën e shenjtë dhe intime të një ndërtese që është, para çdo gjëje, një kishë e gjallë dhe funksionale”.

Kulla e Eiffelit

Nëse po planifikoni një ikje romantike në Paris, me selfiet pas perëndimit të diellit përpara Kullës së Eiffelit, pjesa e dytë e programit nuk do të jetë e realizueshme: teknikisht, në fakt është e paligjshme të bësh fotografi të monumentit historik pas perëndimit të diellit, sepse loja e dritave të instaluara nga Pierre Bideau më 1985 është një vepër artistike e mbrojtur me të drejtën e autorit.

Taj Mahal

Shumë njerëz janë të bindur gabimisht se Taj Mahali është një pallat: në të vërtetë, është një mauzole e porositur nga perandori Shah Jahan për të strehuar eshtrat e gruas së vdekur dhe, si e tillë, fotografitë brenda saj janë të ndaluara.

Gjykata e Lartë e Uashingtonit

Nëse fotot lejohen në hapësirat publike të Gjykatës Supreme, ata që shkrepen në sallën e gjyqit (e cila është ndoshta arsyeja pse vizitoni ndërtesën historike në Uashington) janë të ndaluara sipas Ligjit Federal 53, i cili përcakton ndalimin “e fotografimit ose filmimit në gjykatë gjatë procedurave gjyqësore”.

Kulla e Londrës

Nga arkitektura imponuese tek objektet historike deri në turneun Beefeater, ju jeni me të vërtetë në siklet se çfarë të shihni brenda Kullës së Londrës. Sa keq që në një nga vendet e preferuara nga turistët – ose ‘Jewel House’, ku Bizhuteritë e Kurorës janë strehuar që nga viti 1661 – është e ndaluar të bëhen fotografi për arsye sigurie dhe mjafton një shikim nga rojet frikësuese në shërbim për të mos provuar as edhe një shkrepje të vetme.

Kazinotë e Las Vegas

Sipas faqes së internetit lasvegasadvisor.com, kazinotë e Las Vegas kanë prej kohësh të ndaluar filmimet brenda ambienteve për të garantuar privatësinë e lojtarëve, për të parandaluar mashtrimin dhe për të mbrojtur kazinotë nga vjedhjet e mundshme. Sot rregulli është ende në fuqi në disa lokalitete, ndërsa në kazinotë e tjera njerëzit lejohen të bëjnë shkrepje për përdorim personal.

Pentagoni

Duke qenë selia e Departamentit amerikan të Mbrojtjes, nuk është për t’u habitur që në Pentagon rregullat e sigurisë janë shumë strikte: një civil në fakt mund ta vizitojë ndërtesën vetëm nëse është me një turne zyrtar, nuk lejohet asnjë fotografi brenda ose jashtë strukturës dhe telefonat celularë nuk mund të mbahen brenda.

Zyrat postare të SHBA

Ndoshta e parë surprizë e vërtetë e kësaj liste ka të bëjë me zyrat postare të SHBA, ku janë në fuqi udhëzimet specifike në lidhje me fotografitë brenda ndërtesave: shkrepjet mund të jenë në të vërtetë vetëm për përdorim personal në diskrecionin e menaxherit të zyrës, me kusht që ata të mos ndërpresin punonjësit dhe të bëhen në zona të qasshme për publikun. Sikur të mos mjaftonte, rregullorja gjithashtu thekson që asnjë fotografi nuk duhet të kapë punonjësit e postës, si dhe konsumatorët, kamerat e sigurisë ose zarfet e vulosura në të cilat janë të dukshme emri dhe adresa e marrësit: dhe me të gjitha këto përjashtime të gjërave, të jesh në gjendje të fotografosh është shumë e vështirë.

Kështjella Neuschwanstein

Njohur edhe si “Kalaja e mbretit të zanave”, kjo kështjellë mbresëlënëse e shekullit të 19-të e ndërtuar nga Ludwig i Bavarisë është një nga më të vizituarat në Gjermani dhe në mbarë botën. Për fat të keq, megjithatë, kalaja mund të fotografohet vetëm nga jashtë, ndërkohë që brenda saj nuk lejohen fotot apo videot.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lexoni Gjithashtu

Categories Kuriozitete

Horoskopi ditor për nesër, e Premte 23 Shkurt 2024

Dashi Do të përfitoni nga aventurat e reja profesionale të cilat ju bëjnë protagonist të…

LEXO ME SHUME
Categories Kuriozitete

Horoskopi Ditor e Enjte 22 shkurt 2024

DASHI Sido që të ketë qenë jeta juaj kohët e fundit, Dielli do ju ndihmojë…

LEXO ME SHUME
Categories Kuriozitete

Horoskopi ditor , e Mërkurë 21 Shkurt 2024

Dashi Kjo e mërkurë është një ditë që do ju mësojë shumë gjëra. Sipas parashikimit…

LEXO ME SHUME
Categories Kuriozitete

Një ditë aspak e zakontë ishte kjo e sotmja në ‘Big Brother VIP 3’

Dashi Kjo e martë nuk do të jetë aspak e favorshme për raportet ndërpersonale, e…

LEXO ME SHUME
Categories Kuriozitete

Horoskopi ditor për nesër, e Hënë 19 Shkurt 2024

Dashi Ata qe janë ne një lidhje do jetojnë te lumtur gjate kësaj dite pranë…

LEXO ME SHUME