Categories Covid-19, Lajme

10 vjeçari humb jetën pas infektimit me Covid, babai: Doktori na tha që të prisnim për vaksinën

Një dhjetë vjeçar, Lorenzo Gazzano, vdiq në Njësinë e Kujdesit Intensiv të Spitalit në Torino. I vogli, sipas asaj që mësohet nga burime shëndetësore, është goditur nga komplikacionet e lidhura me Covid dhe duke marrë parasysh edhe moshën e tij, nuk ishte vaksinuar.

Bababi i tij thotë se mjekët nuk e kishin këshilluar që të vaksinohej, e megjithatë Covid i mori jetën. Lorenzo  ishte transferuar në Torino mëngjesin e së hënës nga spitali Mondovì (Cuneo) në gjendje të rëndë. I mituri nuk kishte ndonjë patologji të rëndë të mëparshme.

Fëmija jetonte në Nucetto, një fshat i vogël në Luginën Tanaro, së bashku me prindërit dhe dy vëllezërit e tij më të mëdhenj. Ai mbërriti në spitalin e Torinos me temperaturë të lartë, dhimbje të forta muskulore në gjymtyrët e poshtme dhe iu desh që të kalonte në dializë.

Megjithatë, përpjekjet e punonjësve shëndetësorë të Regina Margherita për ta shpëtuar, dolën të padobishme. Fëmija vuante nga krizat epileptike, por derimë tani epilepsia nuk mund të konsiderohet si një faktor rëndues për infektimet nga Covid 19. Nuk dihet ende nëse ishte i infektuar nga Delta apo Omicron.Fax

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Emri/ Ngjarja e rëndë: 29-vjeçarja nga Lushnja rreh vjehrrin

Një 29-vjeçare nga Lushnja ka dhunuar fizikisht vjehrrin e saj. Ngjarja ka ndodhur në fshatin…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Detaje/ U dënua për aksidentin tragjik me 5 të vdekur, përfiton nga amnistia Rexhina Celhaka! Lot e përqafime me të atin te dera e burgut

Bedri Celhaka mundi ta përqafonte për herë të parë pas 3 vjetësh jashtë hekurave, vajzën…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Hajdutët shënjestrojnë makinat, tre raste në pak ditë në një fshat në Klos

Banorët e fshatrave të Xibrit në Bashkinë e Klosit po ndjehen të pasigurtë çdo ditë…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

VIDEO/ “Ndihmë-ndihmë” – Maja hyn në banesë duke thyer derën, por ia merr ulërimave nga ballkoni pa e prekur njeri, ish bashkëshorti filmon gjithë skenën: Largohu!

Pas lajmit se këngëtarja e muzikës popullore “Maya” ishte dhunuar nga bashkëshorti i saj nga…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Amnistia penale/ Drejtori i IEVP Vlorë jep lajmin: Mund të përfitojnë dhe të tjerë të dënuar në ditët në vijim

Edmond Leka, drejtor i IEVP Vlorë, thotë se në ditët e ardhshme mund të ketë…

LEXO ME SHUME