Categories Lajme

2 të vdekur dhe 23 të plagosur, pamje të rënda pas sulmit në klinikën mjekësore të Dnipro-s

Të paktën një person u vra dhe 15 u plagosën në një sulm me raketa ruse në një klinikë në qytetin lindor të Ukrainës, Dnipro të premten, tha Presidenti Volodymyr Zelenskyy.

Në një postim në internet nën pamjet video të një ndërtese të dëmtuar rëndë me tym që derdhej prej saj, ai tha se përpjekjet e shpëtimit ishin duke u zhvilluar.

“Terroristët rusë konfirmojnë edhe një herë statusin e tyre të luftëtarëve kundër çdo gjëje njerëzore dhe të ndershme”, shkroi Zelenskyy në aplikacionin e mesazheve Telegram.

“Një sulm me raketa në një klinikë në qytetin e Dnipro. Deri tani, një person u vra dhe 15 u plagosën. Pasojat e granatimeve janë duke u eliminuar dhe viktimat janë duke u shpëtuar.”

Zyrtarët ukrainas thanë më herët të premten se mbrojtja ajrore kishte rrëzuar 10 raketa dhe më shumë se 20 dronë të lëshuar nga Rusia në sulmet gjatë natës në kryeqytetin Kiev, Dnipro dhe rajonet lindore.

Forcat ajrore të Kievit thanë se gjithsej 17 raketa dhe 31 dronë ishin lëshuar në sulmet, të cilat filluan rreth orës 22:00 (1900 GMT) të enjten dhe vazhduan deri në orën 5:00 të mëngjesit të së premtes.

Disa dronë dhe disa raketa goditën objektivat në rajonet Kharkiv dhe Dnipropetrovsk, shtuan zyrtarët.

“Ishte një natë shumë e vështirë. Ishte e zhurmshme – armiku nisi një sulm masiv në rajon me raketa dhe dronë,” tha Serhiy Lysak, guvernatori rajonal i Dnipropetrovsk, në aplikacionin e mesazheve Telegram. “Dnipro ka vuajtur.”

Moska ka intensifikuar sulmet me raketa dhe dron mbi Ukrainën këtë muaj, duke sulmuar kryesisht objektet logjistike dhe infrastrukturore përpara një kundërofensive të pritshme ukrainase.

Rusia nuk komentoi menjëherë sulmet ajrore të raportuara, por tha se Ukraina kishte goditur dy rajone në Rusinë jugore me një raketë dhe një dron.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Video/Ja momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit

Publikohet video nga momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit. Siç shihet…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Nëna dhe babai kërkojnë djalin e humbur prej 4 muajsh, i riu i surprizon live: Jam mirë

Mes lotësh dy prindër nga Elbasani, Bujar dhe Fiqerete Çepa mbërritën pasditen e kësaj të…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

FOTO-EMRAT/ Identifikohen 4 autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesi

Policia e Tiranës ka identifikuar katër autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesin, mëngjesin e kësaj…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”Vihet në pranga një 27-vjeçar, të cilit iu gjet në automjet, një sasi lënde narkotike e ndarë në rreth 530 doza

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”, goditet një rast i shitjes së lëndëve narkotike,…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2 shtetas

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2…

LEXO ME SHUME