Categories Sport

31 vjet më parë/Kur një ekip shqiptar kualifikohej për herë të parë në turin e tretë të Kupave të Evropës!

4 nëntor, e mërkurë – Vlorë, ora 14.00

Shënues – Taho 4’, V.Ruci 73’

Minuta e 73.
Vasil Ruci vrapon me top paralel me vijën anësore, triblon dy mbrojtës që i dalin përpara dhe në ecje e sipër gjuan duke e dërguar topin ngjitur me shtyllën, drejt e në rrjet.
“Flamurtari” – “Vismut” AUE 2-0.

Kur gjyqtari hungarez Molnar, vërshëlleu përfundimin e takimit, nuk e dinte që ai takim kishte hyrë në Histori.
“Flamurtari” kishte fituar 2 me 0 dhe ishte kualifikuar për në turin e tretë të kupa UEFA.
Asnjë ekip tjetër shqiptarë nuk e kishte arritur të kalonte në turin e tretë. Ndeshjen e parë “Flamurtari” e kishte humbur 1 me 0 në Gjermani edhe pse kishte zotëruar lojën për 70 minuta.
Stadiumi i Vlorës atë ditë të 4 nëntorit 1987, do të ishte plot e përplot.
Më shumë se 13 mijë vlonjatë ishin në stadium.

Një gol që ka mbetur në Histori.
Jo vetëm të “Flamurtarit” por të historisë së futbollit shqiptarë.
Goli i kualifikimit të madh.
Pas “Partizanit” të Beogradit, në Vlorë bie dhe Vismut.
Fusha e Vlorës ishte kthyer në nje makth për ekipet./Nga Ergys Alushi

 

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Sport

LISTA ME 27 EMRAT/ Sylvinho shpall skuadrën shqiptare të kompionatit evropian

Trajneri i Kombëtares Shqiptare, Sylvinho bëri publike listën e futbollistëve të Kombëtares Shqiptare të futbollit…

LEXO ME SHUME
Categories Sport

Laçi-Flamurtari/ Shtangen vendasit, vlonjatët rikthejnë baraspeshën (VIDEO)

Laçi pret Flamurtarin në takimin e vlefshëm për finalen e “play-out”-it të Kategorisë Superiore. Fituesi…

LEXO ME SHUME
Categories Sport

Rekordi i Vllaznisë së femrave, 11 herë radhazi kampione e Shqipërisë

Vllaznia e femrave nuk njeh rivale në kampionat. Vajzat shkodrane fituan në finalen e “Final…

LEXO ME SHUME
Categories Sport

Në prag të Final Four, FSHF publikon kalendarin, tre ndeshje në një javë

Tre ndeshje në një javë. Federata shqiptare e futbollit zbuloi dhe kalendarin për 3 javët…

LEXO ME SHUME
Categories Sport

Haaland i rikthehet golave, Man. City fiton 0-2 kundër Nottingham dhe ndjek Arsenalin

Në “City Ground” Nottinghami vendas u mund 0-2 nga Manchester City. “Qytetarët” tanimë janë në…

LEXO ME SHUME