Categories Lajme

6 fakte interesante rreth Sali Berishës

Sali Berisha është politikan shqiptar që shërbeu si presidenti i dytë i Shqipërisë në vitet 1992- 1997, dhe presidenti i parë i zgjedhur nga një parlament i dalur nga zgjedhjet të lira demokratike pas rënies së regjimit komunist.

Berisha qe edhe kryeministër i Shqipërisë nga 2005 deri më 2013. Ka qenë kryetar i Partisë Demokratike dy herë, në periudhën 1991 – 1992 dhe sërish nga 1997 gjer më 2013.

Më poshtë ju sjellim 6 fakte rreth jetës së ish-presidentin dhe ish-kryeministrit shqiptar që ndoshta s’i keni ditur:

1.Berisha flet 5 gjuhë, atë angleze, frënge, italiane,ruse, gjermane dhe sigurisht gjuhën shqipe.

2.Noti është ndër sportet që ai e bën me qejf, madje ka një rekord personal 141 minuta, duke notuar pa asnjë ndalesë.

3.Për të lexuar e mësoi e motra Hajria, kur ishte 5 vjeç.

4.Ndër ushqimet më të pëlqyera të tij Berisha veçon mollën e Korçës, ku ai thekson se është më e mira në botë.

5.Ndër këngëtarët e preferuar të tij janë Beyonce, Rihhana, Rita Ora, Elita 5 etj.

6. Sali Berisha është kardiolog me profesion, si dhe njëri ndër më tësuksesshmit në këtë drejtim.  Në vitet ’70 u emërua profesor në Universitetin e Tiranës. Gjatë viteve 1980 – 1990 publikoi libra studimorë, tekste universitare dhe artikuj shkencorë në fushën e kardiologjisë brenda dhe jashtë vendit.

Sali Berisha është i martuar me Liri Berishën, e cila është pediatre dhe kanë dy fëmijë, një vajzë, Argitën, dhe një djalë, Shkëlzenin.

Në vitin 2009 Universiteti i Prishtinës i dha Kryeministrit Berisha titullin ‘’Doctor Honoris Caus’’./gazetametro.net

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Rama ndan pamjet: Çadra falas për pushuesit në plazhin e Vlorës!

Kryeministri Edi Rama ka ndarë pamjet nga plazhi në Vlorë, që po frekuentohet nga shumë…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Reklamonin kalimet e paligjshme për në ishull, Britania fshin 12 mijë postime nga të gjitha platformat sociale

Agjencia Kombëtare e Krimit në Britani thotë se ka hequr nga platformat sociale rreth 12…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Korçë/ Abuzonin s*ksualisht me 16-vjeçaren dhe e shfrytëzonin për prostitucion, arrestohen dy persona

Policia e Maliqit ka arrestuar dy persona të cilët dyshohen se kanë abuzuar seksualisht me…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Qeveria miraton listën e re të barnave të rimbursueshme, ministrja e Shëndetësisë: Shtohen 50 medikamente

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Albana Koçiu deklaroi  se në mbledhjen e sotme të…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

I vuri flakën tokës, por u dogj edhe vetë, humb jetën 75-vjeçari

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Mat ku një 75-vjeçar është djegur pasi i vuri flakën…

LEXO ME SHUME