Categories Lajme

9,4 milionë njerëz në botë nuk e dinë që janë të infektuar me HIV

Programi i Kombeve të Bashkuara për luftën kundër HIV/AIDS, UNAIDS ka njoftuar se sipas të dhënave të vitit 2017, 75 për qind nga numri i përgjithshëm i të prekurve me HIV e dinë që janë të infektuar me virus, transmeton Anadolu Agency (AA).

Rezultatet e raportit të ri të UNAIDS tregojnë se testimet me HIV si dhe trajtimi i saj kanë ndihmuar në zbulimin e një numri më të madh të personave që jetojnë me këtë virus.

Raporti i OKB-së thekson se vitin e kaluar në botë rreth 36,9 milionë njerëz kaneë jetuar me HIV, prej të cilëve 21,7 milionë janë trajtuar.

Në të njëjtën periudhë rreth 1,8 milionë persona janë infektuar me virusin, ndërsa 940 mijë kanë vdekur nga AIDS-i.

Sipas rezultatit të raportit të UNAIDS-it për vitin 2017, 75 për qind nga numri i përgjithshëm i të prekurve nga HIV, e kanë ditur se janë të infektuar, ndërsa në vitin 2015 ky numër ishte 67 për qind.

Është brengosës fakti se madje 9,4 milionë njerëz në botë fare nuk kanë informacion se janë të infektuar me virusin, kështu që UNAIDS apelon që këta njerëz urgjentisht të bëjne testin për HIV dhe të fillojnë me trajtimin.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Djali i madh thuri planin! Vrasja dhe groposja e Pëllumb Metës nga tre fëmijët, zbulohet motivi i krimit. Hyseni i premtoi Hygertës se nëse merrte autorësinë…

21:59 – 03.03.24gsh Hetuesit në Durrës po kalojnë në sitë të imët të gjithë elementët…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Përgatituni për një javë me shi dhe borë, ja si do të jetë moti për 5 ditët e ardhshme

Vendi ynë gjatë kësaj jave do të dominohet nga kushte atmosferike të paqëndrueshme. Ditën e…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Aksident në Lushnjë, makina përplas një endacak dhe largohet me shpejtësi nga vendngjarja

Një aksident ka ndodhur mbrëmjen e sotme në në aksin rrugor Tre urat – Garbjan,…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Plagosen me armë zjarri dy të rinj shqiptarë në Itali

Dy të rinj shqiptarë, të dy 26 vjeç, janë plagosur me armë zjarri në Itali,…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Shpërthimi në biznesin e deputetit socialist të Lushnjes, ish-drejtoresha e Tatimeve: Ky është krim shtetëror

Para dy ditësh në Lushnjë ndodhi një shpërthim, ku humbën jetën babë e bir dhe…

LEXO ME SHUME