Categories Lajme

Apeli/ Mos karikoni telefonat ne vende publike, ja rreziku që paralajmëron FBI

Njerëzit karikojnë pajisjet e tyre celulare në vende të ndryshme ku ofrohen karikues publikë, pa ditur se nga kjo i kanoset një rrezik. FBI po i paralajmëron konsumatorët, për aktorë të këqij që përdorin karikues publikë për të infektuar telefona dhe pajisje te ndryshme.

Të karikojmë telefonat në vendet publike është gjeja më e sjhpeshtë dhe e zakonshme që ne bëjmë në përditshmërinë tonë, por ky veprim duhet shmangur dhe duhen përdorur vetëm kabllot e tyre USB dhe prizat e karikimit.

FBI paralajmëroi së fundmi konsumatorët kundër përdorimit të stacioneve të karikimit publik falas, duke thënë se mashtruesit kanë arritur të rrëmbejnë karikuesit publikë që mund të infektojnë pajisjet me molare ose softuer që mund t’u japin hakerëve akses në telefonin, tabletin ose kompjuterin tuaj.

Pajisjet e konsumatorit me kabllo USB të komprometuar mund të rrëmbehen përmes softuerit që më pas mund të heqë emrat e përdoruesve dhe fjalëkalimet, paralajmëroi FCC në atë kohë. Komisioni u tha konsumatorëve që të shmangin ato stacione publike.FBI ofron udhëzime të ngjashme në faqen e saj të internetit për të shmangur karikuesit publikë

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Horoskopi për ditën e Martë, 16 Prill 2024

Dashi Përqendrohuni në realizimin e një plani efikas për punën tuaj, pasi ky është një…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Himarë, Po ndërtonte pa leje një objekt, në tokën e një shtetasi tjetër, në plazhin e Livadhit, vihet në pranga 38-vjeçari

Livadh, Himarë, Po ndërtonte pa leje, një objekt, në tokën e një shtetasi tjetër, në…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

“Unë jam steril, ajo ngeli shtatzënë”/ Gruaja përzë burrin nga shtëpia: Theri qenin në vendin tim

Mani Sula tregon për emisionin “Stop” se pas një martese 30-vjeçare, prej gati një viti…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Dentisti i prish dhëmbët dhe nofullën, harron frezën në rrënjë dhe kërcënon qytetaren në Korçë

Nuk janë të pakta rastet e denoncimeve që qytetarët kanë kundrejt stomatologëve të cilët nuk…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Arrestohet brenda burgut të Drenovës një person, shkoi për t’i dhënë çantën me ushqime…

Një person është arrestuar brenda ambienteve të burgut të Drenovës në Korçë.  Sipas informacioneve nga…

LEXO ME SHUME