Categories Lajme

BE “shuplakë” Shqipërisë: Ndalni kërkesat për azil

Dokumenti i plotë i miratuar me 459 vota pro ditën e Enjte në Parlamentin Europian përfshin në total 44 pika, secila prej të cilave nënvizon progresin apo hapat që duhen ndërmarrë në sektorë të ndryshëm për të nxitur integrimin e vendit drejt Bashkimit Europian.

Raporti i Knut Fleckenstein, në njërën prej këtyre pikave thotë shprehimisht: “I frikësohemi impakteve negative në punësim si dhe në politikbërjen sociale pas shpërbërjes së Ministrisë së Mirëqenies Sociale, rrjedhojë e ristrukturimit të qeverisë. Kështu, organeve të Bashkimit Europian, kjo lëvizje duket aspak e menduar mirë. Ndër të tjera, mes rreshtave, i bëhet apel autoriteteve shqiptare që të rrisin bashkëpunimin me unionet e tregtisë në mënyrë që të forcohet dialogu shoqëror.

Po ashtu, i bëhet apel qeverisë shqiptare që të ndërmerren masa të menjëhershme për të adresuar normën e lartë të papunësisë, sidomos mes të rinjve dhe femrave, por edhe për të ndaluar punën e të miturve.

I njëjti dokument, thotë ekzaktësisht se: Jemi të shqetësuar se, Shqipëria vijon të jetë vendi nga i cili buron emigrimi i paligjshëm si dhe vendi me kërkesat më të larta të pabazuara për azil. Në kuadër të kësaj, organet e Bashkimit Europian, i kërkojnë qeverisë shqiptare që të ndërmarrë masa për të frenuar këtë fenomen.

Kritikat e PE për Shqipërinë – “Gabim shpërbërja e Ministrisë së Mirëqenies Sociale, ndalni kërkesat për azil”

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Video/Ja momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit

Publikohet video nga momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit. Siç shihet…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Nëna dhe babai kërkojnë djalin e humbur prej 4 muajsh, i riu i surprizon live: Jam mirë

Mes lotësh dy prindër nga Elbasani, Bujar dhe Fiqerete Çepa mbërritën pasditen e kësaj të…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

FOTO-EMRAT/ Identifikohen 4 autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesi

Policia e Tiranës ka identifikuar katër autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesin, mëngjesin e kësaj…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”Vihet në pranga një 27-vjeçar, të cilit iu gjet në automjet, një sasi lënde narkotike e ndarë në rreth 530 doza

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”, goditet një rast i shitjes së lëndëve narkotike,…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2 shtetas

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2…

LEXO ME SHUME