Categories Lajme

Bota e futbollit në zi, kanceri i merr jetën ish-mesfushorit spanjoll

Luis Marquez Martin, mesfushori i Real Betis gjatë viteve nëntëdhjetë (1989-2000) dhe më vonë i Real Valladolid ka humbur jetën këtë të hënë në Sevilla në moshën 51-vjeçare si pasojë e kancerit. Lajmin e ndarjes nga jeta të ish-futbollistit e bëri publik vetë klubi i Real Betis në një reagim në faqen zyrtare.

Që nga sezoni 1991-1992, mesfushori u bë titullar i rregullt i Betisit të viteve nëntëdhjetë, fillimisht si mesfushor, pozicionin e tij natyral dhe më vonë si mbrojtës i djathtë, pozicion në të cilin shfaqi futboll të fuqishëm dhe cilësor.

Në nëntë sezonet e tij në Betis, Luis Marquez luajti 202 ndeshje zyrtare, 166 në kampionat, 32 në Kupë, 2 në Kupën e Fituesve të Kupave dhe 2 në Kupën UEFA dhe shënoi 15 gola.

Për vite me radhë, Luis Marquez kishte luftuar kundër sëmundjes vdekjeprurës që e detyroi atë t’i nënshtrohej edhe operacioneve, por në fund nuk ia doli të fitonte ndeshjen më të fortë të jetës së tij, atë kundër vdekjes.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Serxho Sula, 26 vjeç, ka humbur jetën tragjikisht në një aksident automobilistik në Volos të Greqisë

Në fshatin Drenovë të Korçës, një market ka rënë pre e grabitjes me armë zjarri. Sipas…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Mësuesja e biokimisë, Ina Kasimati, kërkon edhe një herë ndihmën e shqiptarëve

Serxho Sula, 26 vjeç, ka humbur jetën tragjikisht në një aksident automobilistik në Volos të…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

‘Më ndihmoni të vij në Atdhe, në Vlorën time!’, mësuesja e shtruar në spitalin francez apelon shqiptarët

Mësuesja e biokimisë, Ina Kasimati, kërkon edhe një herë ndihmën e shqiptarëve. Ndërsa dy vite…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Autonomia spitalore në Shqipëri, rikthehet debati për shërbimet shëndetësore

Në Shqipëri autoritetet zyrtare po prezantojnë disa elementë të autonomisë spitalore, që parashikon delegimin gradual…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Parashikimi i motit për javën e ardhshme, Shërbimi Meteorologjik Ushtarak: Ja kur rikthehen ditët me diell

Për javën që presim përpara vendi ynë do të ndikohet nga kushte relativisht të qëndrueshme…

LEXO ME SHUME