Categories Lajme

Drejtori i shkollës mashtroi nxënësit dhe u mori 2000 lekë deri në Tiranë! Bileta ishte 1400 lekë, ekskursioni u organizua…!

Emisioni Fiks Fare solli rastin e një shkolle në Podgorie të Maliqit, drejtori i së cilës bën ekskursion pa miratim nga Zyra Vendore Arsimore.

Gazetarët e Fiksit shoqëruan në Dajt gjatë ekskursionit rreth 120 fëmijët të cilët treguan se kanë udhëtuar pa lejen e Drejtorisë Arsimore.

Madje njëherë ishin lajmëruar se do anulohej, por pastaj u lejua sërish. Shoferët që sollën fëmijët, në biseda me bashkëpunëtorët e Fiksit treguan se kishin marrë 1400 lekë për udhëtimin vajtje- ardhje , ndërkohë që fëmijëve drejtori u ka marrë 2000 lekë.

Fiksi solli edhe hipjen e fëmijëve në teleferik, ku 2 grupe ishin pa shoqërues.

Gazetarët e Fiksit kërkuan një përgjigje nga drejtori i shkollës i cili pranoi se i çoi fëmijët pa lejen e Zyrës Vendore Arsimore, madje këtë leje e ka kërkuar por nuk i është miratuar.

Edhe pse në udhëzimin nr 31 të Ministrisë së Arsimit, të vitit 2020, thuhet se ekskursionin e miraton Zyra Vendore Arsimore pasi është përcaktuar qëllimi i ekskursionit, vendi, koha , dhe tarifa.

Drejtori pranon se tarifën e transportit e ka vënë ai bashkë me kompaninë e autobuzëve dhe e kanë menduar më shtrenjtë si biletën.
Fakt për të cilin shoferët kishin thënë të kundërtën.

Drejtori mohon të kenë hipur fëmijët në teleferik pa shoqërues, por kur gazetarja tha se është e xhiruar atëherë heshti.

Juristi i Zyrës Vendore Arsimore Maliq tha se nuk kanë miratuar asnjë leje për ekskursion. Ndërkohë drejtoresha e këtij institucioni pyetjet e Fiksit i kërkoi me shkrim edhe pse gazetarja insistoi për 30 minuta, që të merrte një përgjigje nga Zyra Arsimore.

Për rastin në fjalë do merreshin masa apo jo, por Gentiana Drabo, drejtuese e zyrës nuk dha asnjë përgjigje.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Video/Ja momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit

Publikohet video nga momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit. Siç shihet…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Nëna dhe babai kërkojnë djalin e humbur prej 4 muajsh, i riu i surprizon live: Jam mirë

Mes lotësh dy prindër nga Elbasani, Bujar dhe Fiqerete Çepa mbërritën pasditen e kësaj të…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

FOTO-EMRAT/ Identifikohen 4 autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesi

Policia e Tiranës ka identifikuar katër autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesin, mëngjesin e kësaj…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”Vihet në pranga një 27-vjeçar, të cilit iu gjet në automjet, një sasi lënde narkotike e ndarë në rreth 530 doza

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”, goditet një rast i shitjes së lëndëve narkotike,…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2 shtetas

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2…

LEXO ME SHUME