Categories Politike

“E mori certifikatën për 24 orë”, Rama i përgjigjet sërish Metës: Ti kur ishe kryetar Kuvendi…

Kryeministri Edi Rama i ftuar në “Zonë e Lirë”, po flet mbi debatin me presidentin Ilir Meta për çështjen e mosdekretimit të Gent Cakajt si ministër i Jashtëm.

Lidhur me marrjen e certifikatës së sigurisë që Cakaj ka marrë nga DSKI për 24 orë, Rama është shprehur se kur Meta ishte kryetar Kuvendi, e mori për më pak se 24 orë.

“Në vitin 2016 Ilir Meta e mori certifikatën e sigurisë brenda pak orësh për një aktivitet ku duhet të shkonte. Certifikata e sigurisë i jepet një personi që ka në posedim një dokument të klasifikuar dhe për sa kohë ai person nuk ka këtë dokument, nuk ka pse e do. Presidenti i Republikës ndalohet të ketë opinione, domethënë mund të ketë opinione, por jo për dekretimin e Presidentit.  Kjo është e rëndësishme pse Ilir Meta po e sfidon në mënyrë të përsëritur Kushtetutën. Meta ka vendosur se duke qenë në një trend papërgjegjshmërie, t’i thotë Kushtetuës, jam unë pa je ti. Zgjedhja e ministrave është tagër i kryeministrit sepse vendimi i tij është mishërimi i opinionit të shumicës së popullit dhe puna e Ilir Metës është thjesht dekretimi. Unë nuk e dua një konflikt institucional. Në këtë rast e kam thyer heshtjen time sepse në këtë moment Ilir Meta është angazhuar në një krim ndaj diturisë, ndaj pastërtisë, ndaj një djali që mund të imitoj gjykime pozitive e negative ndaj opinionit publik, por nuk meriton njollosjen e qëllimshme të Metës e të tjerëve duke e përdorur si mish për tokë kundër Presidentit të Kosovës dhe kryeministrit të Shqipërisë. Po përdor një  rrugë  antishqiptare, sipas së cilës, kush mendoka kundra si unë, përbëka një rrezik. Meta e ka shkelur kushtetutën me mosdekretimin e Lleshajt, me rikthimin e ligjeve në Kuvend sepse e ka humbur betejën politike”, tha Rama.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Politike

Princi William i dorëzon titullin e lartë ‘OBE’ pedagogut shqiptar Andi Hoxhaj

Princi William i ka dorëzuar pedagogut shqiptar Andi Hoxhaj titullin e lartë të Urdhrit më…

LEXO ME SHUME
Categories Politike

Berisha: Beleri në burg për interesat mafioze të Olsi Ramës dhe Edi Ramës në brigjet e Himarës

Kreu i PD, Sali Berisha deklaroi sot se vendimi për të mbajtur në burg Belerin…

LEXO ME SHUME
Categories Politike

Kërkesa e Zelenskyt për prodhim municionesh për Ukrainën, Rama: Të gjithë thanë po, jo vetëm Shqipëria

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, ka deklaruar se vendet e Ballkanit Perëndimor i kanë thënë…

LEXO ME SHUME
Categories Politike

Pse ishte Alex Soros në samit? Rama nuk ia kursen gazetares: Harroi të të pyeste ty

Është zhvilluar ditën e stome në Tiranë Samiti BE- Ballkani Perëndimor. Teksa është ezauruar e…

LEXO ME SHUME
Categories Politike

Shtyhet seanca për Belerin, avokati: Proces i montuar për të mbajtur Himarën

Shtyhet për në 5 mars seanca për Alfred Belerin, kryebashkiakun e pabetuar të Himarës. Në…

LEXO ME SHUME