Categories Lajme

Ekonomi e dobët dhe konsum i ulët pavarësisht “boom”-it turistik, Shqipëria mbahet nga ndërtimi dhe pasuritë e paluajtshme

Rritja ekonomike ka vijuar të mbetet e dobët dhe në tremujorin e dytë të vitit, duke reflektuar konsum të dobët, pavarësisht rritjes së numrit të turistëve.

INSTAT bëri të ditur se Produkti i Brendshëm Bruto (P.B.B) në tremujorin e dytë të vitit 2023 vlerësohet me rritje prej 3,23%, kundrejt tremujorit të dytë të vitit 2022.

Edhe në tremujorin e parë zgjerimi ekonomik ishte ngadalësuar, duke arritur në 2.83% (INSTAT e ka rishikuar lehtë në rritje treguesin e tremujorit të parë, nga 2.73% që ishte fillimisht).

Ashtu si në tremujorin e parë, ndërtimi dhe pasuritë e paluajtshme po vijojnë që të mbajnë në këmbë ekonominë. Në të kundërt, dy sektorë të rëndësishëm për produktivitetin e ekonomisë, bujqësia dhe industria janë me rënie.

Sipas INSTAT, në tremujorin e dytë 2023, Kontribut pozitiv kanë dhënë degët:
Ndërtimi me +1,43 pikë përqindje, Aktivitete të pasurive të paluajtshme me +0,72 pikë përqindje, Administrata publike, Arsimi dhe Shëndetësia me +0,66 pikë përqindje, Arte, argëtim dhe çlodhje; aktivitete të tjera shërbimi me 0,26 pikë përqindje, Informacioni dhe Komunikacioni me +0,26 pikë përqindje, Tregti,Transport, Akomodim dhe Shërbim ushqimor me +0,19 pikë përqindje, Aktivitete Financiare dhe të Sigurimit me +0,09 pikë përqindje.

Negativisht kontribuoi grupi: Industri, Energji dhe Uji me -0,31 pikë përqindje, Aktivitete profesionale dhe Shërbime administrative me -0,27 pikë përqindje, Bujqësi, Pyje dhe Peshkim me -0,03 pikë përqindje. Taksat Neto mbi produktet kontribuan pozitivisht me +0,23 pikë përqindje.

Bujqësia më rënie, shtihet argëtimi

Sipas INSTAT, Aktiviteti i Bujqësisë, Pyjeve dhe Peshkimit shënoi rënie vjetore prej 0,04%. Aktiviteti i Industrisë, Energjisë dhe Ujit pati një rënie me 2,37%. Aktiviteti i Ndërtimit pati një rritje me 14,61%.

Grupi i aktiviteteve Tregti, Transport, Akomodim dhe Shërbim ushqimor pati një rritje prej 1,24 %. Grupi i aktiviteteve Informacioni dhe Komunikacioni u shfaq me rritje prej 8,14 %. Aktiviteti Financiar dhe i Sigurimit ka shënuar një rritje prej 3,61%.

Aktiviteti i Pasurive të Paluajtshme ka shënuar një rritje prej 11,72%. Grupi i Aktiviteteve profesionale dhe Shërbime administrative u shfaq me rënie prej 4,16%. Grupi i aktiviteteve të Administratës Publike, Arsimit dhe Shëndetësisë u shfaq me rritje prej 5,26%. Grupi i aktiviteteve Arte, argëtim dhe çlodhje, Aktivitete të tjera shërbimi pati rritje me 12,37%. Taksat Neto mbi produktet u rritën me 1,81%.

Konsumi rritet me 4%

Ndonëse Shqipëria shënoi një rritje të ndjeshme të numrit të turistëve që në tremujorin e dytë, konsumi i popullatës ka qenë i dobët, ndërsa ai i administratës publike ka shënuar rritje të ndjeshme, teksa në tremujorin e dytë u shënua rritja e pagave, ndërkohë që u zhvilluan dhe zgjedhjet lokale.

Komponentët kryesorë të PBB–së me metodën e shpenzimeve, për tremujorin e dytë të vitit 2023, krahasuar me tremujorin e dytë të vitit 2022, shfaqen si më poshtë:

Konsumi final i popullatës, i cili përbën peshën kryesore të shpenzimeve në ekonomi u rrit me 4,03%.

Konsumi final i qeverisë u shfaq me një rritje prej 9,29%.

Komponenti i Formimit bruto të kapitalit fiks u rrit me 11,05%.

Eksportet e mallrave dhe shërbimeve u ulën me 1,48%, ndërsa Importet e mallrave dhe shërbimeve u rritën me 2,42%. /Monitor

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Video/Ja momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit

Publikohet video nga momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit. Siç shihet…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Nëna dhe babai kërkojnë djalin e humbur prej 4 muajsh, i riu i surprizon live: Jam mirë

Mes lotësh dy prindër nga Elbasani, Bujar dhe Fiqerete Çepa mbërritën pasditen e kësaj të…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

FOTO-EMRAT/ Identifikohen 4 autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesi

Policia e Tiranës ka identifikuar katër autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesin, mëngjesin e kësaj…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”Vihet në pranga një 27-vjeçar, të cilit iu gjet në automjet, një sasi lënde narkotike e ndarë në rreth 530 doza

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”, goditet një rast i shitjes së lëndëve narkotike,…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2 shtetas

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2…

LEXO ME SHUME