Categories Lajme

EMRAT/ Dy shqiptarë kapen në ‘shtëpi bari’ në Angli, droga kap vlerën e 100 mijë paund

Policia gjeti kanabis me vlerë mbi 100,000 £ në rrugët e Hull-it pasi u lajmërua kur pronari i një shtëpie u përpoq të ndryshonte bravat dhe papritmas zbuloi për tmerrin e tij se çfarë kishte brenda.

Dy emigrantë të paligjshëm shqiptarë – të cilët erdhën në këtë vend “në fund të kamionëve” – ishin atje duke u kujdesur dhe duke ujitur 73 bimë në një fabrikë të sofistikuar kanabisi, dëgjoi Gjykata e Kurorës së Hull. Desar Xhakolli, 28 vjeç dhe Astrit Baja, 26 vjeç, të dy pranuan se prodhonin kanabis më 14 nëntor.

Stephen Welch, në ndjekje penale, tha se një patrullë policie iu afrua nga pronari i një prone në Albert Avenue, në perëndim të Hull. Ai kishte qenë në proces të ndërrimit të bravave kur gjeti një fabrikë kanabisi brenda.

Policia ka zbuluar brenda Xhakollin dhe Bajën. Kishte 73 bimë kanabisi dhe një strukturë të sofistikuar, duke përfshirë dritat, transformatorët, telat dhe disa thasë me dhe dhe pleh.

Bimët kishin një rendiment të mundshëm prej 55 g kanabis skunk të korrur për secilën bimë, duke bërë një total të mundshëm prej 4.02 kg. Policia gjeti gjithashtu dy kuti të mëdha kartoni që përmbanin një 8.91 kg kanabis skunk, me një vlerë të mundshme në rrugë prej 89,100 £.

Xhakolli kishte 400 £ para dhe Baja 180 £. Të dy u deklaruan fajtorë mbi bazën se ishin kopshtarë.

Olivia McGeeney, duke zbutur, tha se të dy burrat nuk kishin dënime të mëparshme. “Të dy këta të pandehur erdhën në Mbretërinë e Bashkuar në kërkim të një jete më të mirë”, tha zonjusha McGeeney.
“Megjithatë, për shkak të rrethanave në të cilat u gjendën, me të ardhura të kufizuara financiare dhe pa strehim, ata e konsideruan veten pa alternativë tjetër veçse të shkonin në shtëpi dhe të vepronin si kopshtarë.

“Nuk ka asnjë sugjerim se të pandehurit ishin diçka tjetër përveç kopshtarëve.” Xhakolli kishte thënë: “Pse dikush do të zgjedhë të bëjë atë lloj pune?” Ai kishte më pak se 10 ditë në shtëpi dhe Baja kishte rreth tre muaj.

Të dy burrat ishin emigrantë të paligjshëm. “Ata erdhën në pjesën e pasme të kamionëve,” tha zonjusha McGeeney.

Xhakolli kishte mësuar anglisht gjatë kohës që ishte në paraburgim. Ai kishte kaluar provimin e tij të fundit dhe shpresonte të bëhej berber përfundimisht dhe ta linte këtë çështje pas vetes.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Video/Ja momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit

Publikohet video nga momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit. Siç shihet…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Nëna dhe babai kërkojnë djalin e humbur prej 4 muajsh, i riu i surprizon live: Jam mirë

Mes lotësh dy prindër nga Elbasani, Bujar dhe Fiqerete Çepa mbërritën pasditen e kësaj të…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

FOTO-EMRAT/ Identifikohen 4 autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesi

Policia e Tiranës ka identifikuar katër autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesin, mëngjesin e kësaj…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”Vihet në pranga një 27-vjeçar, të cilit iu gjet në automjet, një sasi lënde narkotike e ndarë në rreth 530 doza

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”, goditet një rast i shitjes së lëndëve narkotike,…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2 shtetas

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2…

LEXO ME SHUME