Categories Bota, Lajme

Frika nga tërmeti në Turqi / Eksperti paralajmëron një tjetër rajon: Janë kryqëzuar tre pllaka tektonike

Tërmeti i 6 shkurtit në Kahramanmaras në Turqi shkaktoi humbje jetësh, bëri të papërdorshme mijëra ndërtesa dhe miliona njerëz u prekën nga fatkeqësia. Por ndërsa Turqia po shëron plagët e tërmetit në këtë zonë, eksperti i Inxhinierisë Gjeofizike tha se vëmendja është përqendruar rreth rajonit Yedisu. Ai paralajmëron se tensioni është rritur në këtë rajon ku kryqëzohen 3 pllaka tektonike.

“Fokusi ynë është në Kahramanmara?, por veshët tanë janë në Yedisu. Ne pamë qartë se tensioni ishte i lartë rreth Vartos”, tha Hamdi Alkan.

Sipas tij, Bingöl Karl?ova ka prodhuar më shumë se 50 tërmete më të mëdha se 5 në vitet e fundit. Në studimet e kryera eksperti Hamdi Alkan, u konstatua se rreziku në këtë rajon është më i lartë se në rajonet e tjera.

“Dimë se ka më shumë se 50 tërmete me magnitudë më të madhe se 5. Ne kemi një studim në këtë rajon që aktualisht është në vlerësim. Ne u përpoqëm të zbulonim hartat, strukturat e shpejtësisë dhe një parametër që lidhet me rrezikun sizmik në këtë rajon.

Sipas rezultateve që morëm, pamë qartë se regresioni është i lartë veçanërisht në segmentin Yedisu të Zonës së Anadollit të Veriut, por tensioni është më i lartë rreth Vartos drejt juglindjes. Prandaj, mendojmë se rreziku në këtë rajon është më i lartë se në rajonet e tjera”.Dy tërmetet me magnitudë 7.7 dhe 7.6 ballë të 6 shkurtit në Kahramanmara? u cilësuan si fatkeqësia e shekullit

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Vrasja e biznesmenit Edmond Papa, Gjykata e Tiranës refuzon kërkesën e dy autorëve të dyshuar për gjykim të shkurtuar

Gjykata e Tiranës ka refuzuar kërkesën për gjykim të shkurtuar të Andrew Bodes dhe Albano Velos,…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Sekuestrohen pasuri me vlerë 300 mijë euro në Tiranë! Ja kujt i përkasin

Një pasuri me vlerë 300 mijë euro është sekuestruar, pasi dyshohet se e kanë burimin…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Akuzohet për shpërdorim detyre, pezullohet efektivi në Vlorë

Pezullohet efektivi në Vlorë. Mësohet se nënkomisari me inicialet M.Q., akuzohet për shpërdorim detyre. “Agjencia…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

N*do në Durrës, turisti përfundon në Polici

Një turist është bërë lajm në Durrës dhe ka shqetësuar komunitetin. Me çantë pas shpine,…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Hajduti vjedh çantat dhe paratë nga makina e turistit në Vlorë, arrestohet 36-vjeçari

Vodhi një shumë parash dhe sende personale, në një automjet të parkuar, identifikohet, kapet dhe…

LEXO ME SHUME