Categories Lajme

Gjiknuri: Pa dyshim që Tiranë-Durrës do të bëhet me pagesë

Edhe pse qeveria nuk ka miratuar vendimin për të vendosur nëse kompania e cila ka bërë propozimin për të zgjeruar rrugën Tiranë – Durrës dhe ndërtimin e asaj Kashar – Rrogozhinë, ministri Damian Gjiknuri ishte prerë kur tha se buxheti nuk ka para për të bërë këto dy vepra e se duhet të ndihemi me fat që kompani të mëdha kanë shprehur interes për të ndërtuar këto vepra. Gjiknuri ishte i prerë edhe për çështjen e vendosjes së traut të pagesës në këto akse.

Por kreu i Infrastrukturës pranoi se zgjerimi i autostradës Tiranë – Durrës nëse do të bëhej me paratë e buxhetit do të kushtonte afërsisht 200 milion euro, sa gjysma e shumës 390 milionë Euro që ka propozuar kompania në ofertën e pakërkuar. Por ai sqaroi se do të ketë 2 rrugë alternative, ndërsa Kashar – Rrogozhinë do të jetë një autostradë e shpejtësisë së lartë, ku rruga do të përshkohet për 25 minuta dhe do të kursejë edhe karburant për automjetet.

Ndryshe nga herët e tjera, ministri foli me tone të paqarta për negociatat me firmën turke që kërkon të ndërtojë aeroportin e Vlorës.

Dy javë më parë gjatë një takimi me homologun gjerman, Damian Gjiknuri ftoi kompanitë gjermane për të investuar në fushën e aeroporteve në jug të vendit, pa specifikuar nëse bëhej fjalë për atë të Sarandës, apo për aeroportin e Vlorës.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Video/Ja momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit

Publikohet video nga momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit. Siç shihet…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Nëna dhe babai kërkojnë djalin e humbur prej 4 muajsh, i riu i surprizon live: Jam mirë

Mes lotësh dy prindër nga Elbasani, Bujar dhe Fiqerete Çepa mbërritën pasditen e kësaj të…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

FOTO-EMRAT/ Identifikohen 4 autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesi

Policia e Tiranës ka identifikuar katër autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesin, mëngjesin e kësaj…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”Vihet në pranga një 27-vjeçar, të cilit iu gjet në automjet, një sasi lënde narkotike e ndarë në rreth 530 doza

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”, goditet një rast i shitjes së lëndëve narkotike,…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2 shtetas

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2…

LEXO ME SHUME