Categories Lajme

Holanda në alarm nga klanet shqiptare të drogës

Luftërat e bandave dhe vrasjet po tronditin Holandën dhe klanet kriminale po depërtojnë në sistemet sociale me marrëveshje kokaine dhe marijuanë në një shkallë të gjerë. Ekziston një rrjet i madh pas kësaj, thotë prokurori publik holandez Peter Huttenhuis. Autoritetet e sigurisë tani duan të marrin masa kundër kësaj me një lloj efekti domino.

Sipas prokurorit publik, pas prodhuesve të drogës qëndron një kartel i madh droge, i cili drejtohet kryesisht nga shqiptarët: “Aktorët shpesh kanë dokumente të rreme identifikimi italiane ose greke”. Ata mundën të merrnin lehtësisht leje qëndrimi nga autoritetet e emigracionit. Vetëm përmes hetimit të Basalt u zbulua mashtrimi dhe policia mundi të ndërmerrte hapa të mëtejshëm kundër kartelit. Taktikat e policisë: Ashtu si një lojë domino, një hetim i suksesshëm çon në qasje të reja për hetuesit.

Ndërkohë, bandat po kryejnë edhe në publik grindjet e tyre klanore. Një rritje e shpejtë e sulmeve shpërthyese në komunitetin e drogës po shkakton shqetësim të madh për policinë holandeze. Vetëm në gjashtë muajt e parë ka pasur mbi 300 sulme në shtëpi. Kriminelët përdorin bomba zjarri dhe eksplozivë si ato që përdoren për të hedhur në erë ATM-të e hapura. Rrethet e sigurisë thonë se është një mrekulli që nuk ka pasur ende të vdekur.

Ka pasur shpërthime të përsëritura kohët e fundit, veçanërisht në Roterdam. Klanet kriminale, kryesisht me lidhje me bandat në Marok apo Shqipëri, janë shumë aktive atje. Porti i Roterdamit është më i madhi në Evropë dhe këtu kryhen edhe transaksione droge. Holanda konsiderohet një qendër për trafikun e marijuanës, krak dhe kokainës.

Sipas Observatorit të Drogës së BE-së (EMCDDA), vendi është një nga pikat më të rëndësishme të importit të kokainës në Evropë, së bashku me Spanjën dhe Belgjikën. Vetëm në gusht, hetuesit në Roterdam zbuluan tetë tonë kokainë midis bananeve nga Ekuadori në një kontejner, gjetja më e madhe e vetme në historinë e Holandës.

Marzhi për kokainën është veçanërisht i lartë. Sipas ekspertëve, një kilogram kushton rreth 2,000 euro në Amerikën Latine, vlera e rishitjes në Evropë është 30,000 euro e më shumë. Bëhet fjalë për shumë para dhe pushtet për kartelet, kaq mjafton që kriminelët të mos i shmangen dhunës brutale. Në korrik 2021, atentati ndaj gazetarit holandez të krimit Peter de Vries shkaktoi tronditje. Ai u qëllua për vdekje në qendër të Amsterdamit. Vrasja thuhet të jetë në lidhje me një gjyq kundër bosit të dyshuar të drogës Ridouan Taghi dhe de Vries ishte një këshilltar i dëshmitarit kryesor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

E rëndë/ “Nuk ndihem mirë”, shqiptari ndërron jetë në farmaci

“Nuk ndihem mirë”. Fill pasi tha shqetësimin e tij, kolegu e çoi drejt farmacisë më…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Nga pritja te konferenca Rama-Zelensky, detaje nga Samiti për Ukrainën, që mbahet të mërkurën

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky pritet të mbërrijë mbrëmjen e sotme në Shqipëri, në kuadër…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Samiti për Ukrainën dhe Ballkanin Perëndimor, “blindohet” Tirana, bllokohen disa akse rrugore (Njoftimi)

Në datat 28 dhe 29 shkurt, në Tiranë, do të zhvillohet Samiti për Ukrainën dhe…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

EMRI/ Vritet shqiptari në Malin e Zi, pjesë e grupit kriminal, arrestohet autori i dyshuar

Një shtetas shqiptar, ish-pjesëtar i klanit Skaljar, Edmond Mustafa është vrarë mëngjesin e sotëm (27…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Omnitele konfirmon: One Albania ka rrjetin më cilësor në vend

Rrjeti i One Albania merr pikët maksimale për thirrjet zanore, data dhe përdorimin e aplikacioneve.…

LEXO ME SHUME