Categories Bota

Humb jetën në moshën 87-vjeçare një nga pasardhësit e dinastisë Rothschild

Lordi Jacob Rothschild, financuesi dhe anëtari i familjes bankare Rothschild, ka vdekur në moshën 87-vjeçare. Në një deklaratë të hënën, familja e tij tha se Lord Rothschild kishte “një prani të jashtëzakonshme në jetën e shumë njerëzve”.Karriera e tij filloi në bankën e familjes, NM Rothschild & Sons, përpara se të krijonte fondin e tij të menaxhimit të pasurisë në 1989.Familja Rothschild ka një pasuri prej rreth 825 milionë paund, sipas listës së Sunday Times të vitit të kaluar.

Lord Rothschild u përshkrua si “një financier i shkëlqyer, një kampion i arteve dhe kulturës, një shërbyes publik i përkushtuar, një mbështetës i pasionuar i kauzave bamirëse në Izrael dhe në kulturën hebraike, një ambientalist i mprehtë dhe mik, baba dhe gjysh shumë i dashur”, në një deklaratë të publikuar nga familja e tij. I lindur në Berkshire në vitin 1936, financieri i ndjerë u arsimua në Kolegjin Eton dhe vazhdoi të studionte histori në Christ Church, Oxford.

Ai u largua nga banka e familjes për të ndërtuar perandorinë e tij financiare në qytetin e Londrës, duke themeluar kompaninë e investimeve RIT Capital, të cilin e drejtoi deri në vitin 2019. Familja bankare Rothschild i ka rrënjët në Frankfurt ndërsa në shekullin e 18-të, anëtarët e familjes u zhvendosën në qytete në të gjithë Evropën për të ndërtuar biznese bankare.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Bota

SHBA, një person me fat nga New Jersey fiton jackpotin e Mega Millions prej 1.13 miliardë dollarë

Një person i vetëm në New Jersey ka fituar çmimin e parë të Mega Millions…

LEXO ME SHUME
Categories Bota

Ndjekja si nëpër filma në arën me misër përfundon me aksident fatal (Video)

Këto janë pamjet kur një shofer i dehur ndiqet nga policia në një fushë me…

LEXO ME SHUME
Categories Bota

Sulmi tragjik në Moskë, Putin flet për herë të parë: Armiqtë tanë nuk do të na ndajnë

Presidenti rus Vladimir Putin ka folur për herë të parë pas sulmit tragjik që ndodhi…

LEXO ME SHUME
Categories Bota Lajme

Vdes aktorja Robin Bernard, trupi i saj u gjet në një fushë, mister shkaqet e vdekjes

Aktorja Robin Bernard, e njohur për rolin e saj në General Hospital, ka vdekur në…

LEXO ME SHUME
Categories Bota Lajme

Tërmeti i fortë shkund Malin e Zi, ndihet edhe në Tiranë!

Një tërmet i fortë është ndier në orët e para të mëngjesit në Malin e…

LEXO ME SHUME