Categories Lajme

Ilir Meta: E pandodhur që të arratiset numri dy i qeverisë! Zyrtarët të përballen me drejtësinë

Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta, ka dalë në një konferencë për shtyp.

Ai tha se është e paprecedent që numri dy i qeverisë të arratiset, duke iu referuar Arben Ahmetajt.

Meta deklaroi se çdo zyrtar publik duhet të përballet me drejtësinë.

Sipas tij, afera e inceneratorëve është skandaloze dhe grupi që është marrë me këtë është një grup i strukturuar kriminal.

“Lidhur me çështjen Ahmetaj mund të them se është një ngjarje e pa ndodhur që numri dy i qeverisë të arratiset nga vendi dhe ti shmanget drejtësisë që vetë ka votuar.

Kjo tregon edhe krizën e jashtëzakonshme të korrupsionit që ka mbërthyer qeverinë dhe qëndrimi im në këtë çështje ka qenë dhe është i qartë.

Çdo zyrtar publik duhet të përballet me drejtësinë për përgjegjësitë e tij ligjore dhe individuale.

Të mos harrojmë atë që ka thënë Ahmetaj para disa muajsh se ai nuk ishte aq i fuqishëm sa të garantonte ecjen përpara të një afere kaq të madhe.

Sa më takon mua dhe PL, denoncimet e para për këtë aferë kanë ardhur nga ne dhe unë si president e kam denoncuar si aferë para zgjedhjeve parlamentare të 2021.

E dini që pavarësisht se disa zyrtare dhe ish- ministra janë ndaluar, përsëri kjo është një aferë që vazhdon.

Janë tre incneratore që nuk janë në punë, njëri nuk ekziston fare, janë dhjetëra miliona euro të grabitura, janë tre pronarë në kërkim.

Afera vazhdon dhe kemi të bëjmë me një grup të strukturuar kriminal”, tha ai.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Video/Ja momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit

Publikohet video nga momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit. Siç shihet…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Nëna dhe babai kërkojnë djalin e humbur prej 4 muajsh, i riu i surprizon live: Jam mirë

Mes lotësh dy prindër nga Elbasani, Bujar dhe Fiqerete Çepa mbërritën pasditen e kësaj të…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

FOTO-EMRAT/ Identifikohen 4 autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesi

Policia e Tiranës ka identifikuar katër autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesin, mëngjesin e kësaj…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”Vihet në pranga një 27-vjeçar, të cilit iu gjet në automjet, një sasi lënde narkotike e ndarë në rreth 530 doza

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”, goditet një rast i shitjes së lëndëve narkotike,…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2 shtetas

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2…

LEXO ME SHUME