Categories Lajme

Infermierët paralajmërojnë protestë

Shoqata e Inferimierëve në Shqipëri ka paralajmëruar se do zhvillojnë protesta. Bluzat e bardha do protestojnë para Ministrisë së Shendetësisë dhe Mbrojtjes Sociale më 20 dhjetor.

Ndërsa i bëjnë thirrje protestuesve në rrjetet sociale të bëhen gati sepse pak ditë i ndajnë që të jenë të gjithë bashkë.

“Behuni gati edhe pak dite na ndajne te jemi te gjithe bashke ,”-shkruan Shoqata Infermierëve.

Bluzat e Bardha shprehen se do protestojnë për të drejtat e tyre kundër presioneve, diskriminimit dhe politizimit të Shëndetësisë.

Ata kërkojnë:
-Shpërblim për fundvit

-Rritje page

-Kushte më të mira pune

-Siguri në pune

-Protokollet e punës

-Shfuqizimin e gabimit mjekesor si vepër penale

-Pagesa e ditëve të fundjavës sipas ligjit

-Pagesa e ditëve të festave sipas ligjit

-Stop koncesioneve në kurriz të personelit shëndetësor

-Stop abuzimeve me punësime partiake

-Stop dhunës ndaj bluzave të bardha

Protesta do nisë nga QSUT drejt Ministrise se Shendetesise dhe Mbrojtjes Sociale.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Pas radhës kilometrike të mjeteve, hiqet përkohësisht pagesa në autostradën Thumanë-Kashar

Pas skandalit të mëngjesit të sotëm me trafikun kilometrik nga aksi Thumanë-Kashar, mësohet se është…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vihen nën kontroll flakët në Llogara, drejtori i zjarrfikëses: Zjarri patjetër që ka dorën e njeriut

Zjarri që ra pasditen e djeshme në Llogara është vënë nën kontroll, ndërsa po punohet…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Detaje/ Euro, blloqe dhe telefona, çfarë iu sekuestrua Beqajt dhe bashkëpunëtorëve pas kontrollit në banesë dhe zyrë

Pas më shumë se një viti hetimesh, ish-ministri i Shëndetësisë Ilir Beqaj është vënë sot…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

SPAK rëndon pozitën e ish-kryebashkiakut Jorgo Goro, sekuestrohen 4 ha tokë në Himarë

Rëndohen akuzat ndaj Jorgo Goros, tashmë në burg. Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Tentuan të trafikonin kokainë nga Amerika Latine, si ranë në pranga 3 shqiptarët në Itali

Një tjetër goditje e rëndësishme ndaj trafikut të drogës është kryer Guardia di Finanza e…

LEXO ME SHUME