Categories Lajme

Keni alergji në pranverë? Disa këshilla që do t’iu ndihmojnë

Pranvera është këtu, psikologjia jonë ka ndryshuar për mirë dhe tani mund të shijojmë shëtitjet tona të patrazuar nga moti.

Megjithatë, me pranverën vijnë edhe alergjitë që na mundojnë të njohura si riniti alergjik sezonal.

Riniti alergjik sezonal, i cili shpesh shfaqet me simptoma të kruajtjes intensive në hundë, teshtitjes së vazhdueshme dhe dhimbje koke të forta zakonisht trajtohet me ndihmën e medikamenteve.

Megjithatë, sipas ekspertëve të shëndetit, mund të zbatojmë edhe disa këshilla që ndihmojnë në luftimin e alergjive.

Mund t’i gjeni në farmaci si suplemente dietike ose mund t’i merrni në mënyrë natyrale përmes produkteve të qumështit, si kosi, qumështi i thartë apo kefiri. Probiotikët përfitojnë tretje të mirë dhe kontribuojnë në “rregullimin” më të mirë të sistemit imunitar.

Një metodë që e kemi trashëguar nga gjyshërit tanë dhe na ndihmon gjithmonë të luftojmë simptomat e ftohjes. Vendosni në fytyrë lecka të ngrohta, të cilat i keni sterilizuar mirë. Kompresat qetësojnë dhimbjet e bezdisshme, ndërkohë që largojnë mbetjet e alergeneve duke reduktuar simptomat.

Ndërrimi i shpeshtë i rrobave

Pëlhurat priren të grumbullojnë mbeturina, duke kërkuar ndryshim të shpeshtë. Unë do t’ju rekomandoja të zgjidhni pëlhura me teksturë pambuku, të cilat mund të lahen në temperatura të ulëta.

Është e rëndësishme të bëni dush para se të shkoni në shtrat për dy arsye. Së pari do t’ju relaksojë dhe së dyti do të largojë çdo substancë alergjike nga trupi juaj.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Tiranë,Kapet dhe vihet në pranga një 45-vjeçar që posedonte armë zjarri, me qëllim shitjen

Tiranë, Në zbatim të masave të përcaktuara në planin operacional mbarëkombëtar “Sundimi i ligjit”, u…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

U zbulua në përgjimet e “SKY” me mbretin e lojërave të fatit, arrestohet në Dubai Denis Bajri Brajoviç

Është arrestuar në Dubai shtetasi Denis Bajri Brajoviç, i cili ishte shpallur në kërkim për…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Masakra e “Don Boskos”, gazetari jep detaje: Si e largoi punonjësi i karotrecit vrasësin

Gazetari Eni Ferhati ka treguar dinamikën e vrasjes së Erion Çelës në Don Bosko, e…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Këmbimi valutor/ Me sa blihen e shiten dollari dhe euro, çfarë ndodh me monedhat e tjera

Në tregun e këmbimit valutor sot një dollar amerikan do të blihet me 95.4 lekë…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Mbetet stok 80% e ‘qepës së ujit’, fermerët në Korçë të pezmatuar: S’rezistojnë më, do i hedhim në kanal

Fermerët e fshatit Porodinë, i cili ndodhet vetëm 5km larg Korçës siç shihet në pamje…

LEXO ME SHUME