Categories Lajme

Komuna e Zveçanit rrethohet me tel me gjemba, nuk ndalen protestat e serbëve

Serbët në veri të Kosovës janë grumbulluar sërish mëngjesin e sotëm në ndërtesat e komunave për të kundërshtuar dhe penguar kryetarët e rinj të zgjedhur më 23 prill që të ushtrojnë detyrën e tyre.

Situata më e tensionuar vijon të mbetet në Zveçani, i cili dy ditë më parë u kthye në një arenë përplasjesh mes trupave të KFOR dhe serbëve të veriut, duke lënë të plagosur të paktën 35 paqeruajtës italianë dhe hungarezë.

Këtë mëngjes, KFOR ka përforcuar edhe masat mbrojtëse përreth objektit të komunës, duke vendosur tela me gjemba.

Sipas raportimeve nga vendngjarja protestës i janë bashkuar edhe krerët e Listës Serbe, Goran Rakiq dhe Igor Simiq.

Në një reagim, pak orë më parë sekretari amerikan i Shtetit, Anthony Blinken kërkoi që krerët e rinj të komunave ta ushtrojnë detyrën e tyre në një tjetër godinë deri në uljen e tensioneve, propozim ky që u refuzua nga kryeministri Kurti, i cili tha se demokracia nuk mund t’i dorëzohet milicive fashiste që nuk përfaqësojnë komunitetin serbë në këtë zonë.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Video/Ja momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit

Publikohet video nga momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit. Siç shihet…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Nëna dhe babai kërkojnë djalin e humbur prej 4 muajsh, i riu i surprizon live: Jam mirë

Mes lotësh dy prindër nga Elbasani, Bujar dhe Fiqerete Çepa mbërritën pasditen e kësaj të…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

FOTO-EMRAT/ Identifikohen 4 autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesi

Policia e Tiranës ka identifikuar katër autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesin, mëngjesin e kësaj…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”Vihet në pranga një 27-vjeçar, të cilit iu gjet në automjet, një sasi lënde narkotike e ndarë në rreth 530 doza

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”, goditet një rast i shitjes së lëndëve narkotike,…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2 shtetas

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2…

LEXO ME SHUME